Road freight transportation on Turkish tollways
Türkiye otoyollarında karayolu yük taşımacılığı
- Tez No: 418309
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kamyon taşımacılığı, yük taşımacılığında egemendir. Otoyollar, güvenilir seyahat süresi ve uygun sürüş koşulları nedeniyle kamyon yük talebine hizmette büyük önem taşımaktadırlar ve bu durum farklı tür ve güzergah seçim davranışları ile sonuçlanmaktadır. Bu yüzden, bu çalışmanın konusu olan kamyon yük akış özelliklerini incelemek önem taşımaktadır. Türkiye'de yük akış bilgileri olmadığından, yük bilgilerinin ana kaynağı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından yıllık olarak yapılan yol kenarı dingil ağırlık etütleridir ama maalesef bu etütler genelde otoyollar üzerinde yapılmamaktadır. Ancak, 2005 senesinde 3 ana otoyol koridorunda (Edirne-İstanbul-Ankara arasındaki Kuzey Koridoru, İzmir-Aydın arasındaki Ege Koridoru ve Adana-Şanlıurfa'yı bağlayan Güney Koridoru boyunca) 19 noktada 6299 kamyon ile etüt yapılmıştır. Yapılan etüt çalışmasında her bir kamyon için; Başlangıç-Son bilgisi (B-S), yük tipi, kamyon tipi, taşıma kapasitesi, doluluk durumu ve konum bilgisi elde edilmiştir. Bu sayede, farklı otoyol koridorlarında kamyon dolaşım özelliklerinin, yük tipi, kamyon tipi, yükleme durumu ve O-D patternına bağlı olarak koridor bazlı farklılıklar gösterip göstermediği çalışılmıştır. Sonuçlarda görülen odur ki, üç otoyol koridoru birçok B-S çiftine ulusal düzeyde hizmet etmektedir. Koridorlar arasındaki farklılıkların bölgesel ekonomik ve endüstriyel farklılıklar ile liman ve sınır kapısı varlığına bağlı olduğu viii beklenmektedir. Otoyollar koridorlar olarak yapılmıştır, henüz tamemen birbirine bağlı değildir ve bu durum bazılarında ulusal yük akışını zorlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Truck freight dominates the freight transportation. Motorways are especially important in serving truck freight demand due to more reliable travel times and favorable driving conditions, and result in different mode and route choice behaviors. Thus, it is important to understand the characteristics of truck commodity flows on motorways, which is the objective of this study. In the absence of commodity flow data in Turkey, the major source of freight data is the roadside axle load surveys conducted annually by the Turkish General Directorate of Highways (TGDH). Unfortunately, these surveys do not include observations on/around motorways, except for the year 2005, when 6299 trucks were surveyed at 19 locations on three motorway corridors in Turkey (Northern corridor connecting Edirne-İstanbul-Ankara, Aegean Corridor of İzmir-Aydın and southern corridors connecting Adana-Şanlıurfa). The following data was collected for each surveyed truck: Origin-Destination (O-D), commodity type, truck type, payload and location information. s. Therefore, truck circulation characteristics on different motorways corridors were studied to observe corridor based differences in commodity types, truck types, payloads, loading conditions and O-D patterns. The three motorway corridors serve many O-D pairs in the national level. Differences among the corridors are expected due to differences in regional economics and industries, as well existence of ports vi and border gates. The motorways are developed as corridors and are not total connected, yet, which may restrict the national flows on some of them.