Rehabilitation studies about storage tanks: A case study
Su depoları hakkında rehabilitasyon çalışmaları: Bir uygulama
- Tez No: 418310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ MERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Su şebekeleri tasarlanırken maliyetler açısından en önemli unsurlardan birisi su deposu kapasitesidir. Su depolama tankının kapasitesi arttırıldığında daha fazla su depolanabilmekte, su şebekesi daha verimli çalışmakta ve enerji maliyetleri düşmektedir. Nüfus artışı, faiz oranı, sistem elemanlarının maliyeti ve enerji fiyatları depolama tankı üzerinde önemli etkilere sahiptir. N8.3 basınç bölgesinin bilgisayar modeli optimize edilmiş ve 24 saatlik simülasyon analizi sonucunda çıkan enerji maliyetleri analiz edilmiştir. Çeşitli senaryoların 24 saatlik maliyetleri yani günlük enerji maliyetleri 2015 ile 2085 yılları arasında hesaplanmıştır. Sonuçlar, su şebekesi maliyetlerinin, depolama tankı kapasitesi büyüdüğü zaman düştüğünü göstermektedir. Depolama tankının kapasitesi yeterince büyük olduğunda, depolama tankı, enerji maliyeti düşük olan zamanlarda daha fazla su depolayabilmekte ve enerji maliyeti yüksek olan zamanlarda şebekeyi daha uzun süre boyunca besleyebilmektedir. Faizler düşük olduğu zaman, bu çalışma kapsamında seçilen en büyük kapasiteli depoya olan gereksinim 2055 yılında görülmüştür. Faizler yüksek olduğunda, depolama tankının yıllık maliyeti, düşük faiz oranının maliyetine göre daha fazla olmaktadır. Bunun sonucunda, yüksek faiz oranlı yerlerde en büyük kapasiteli depoya olan gereksinim daha geç, 2075 yılından sonra, ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors, while designing a water distribution system, is the storage tank capacity in terms of costs. When the storage tank volume is increased, more water can be stored, the water distribution system works more efficiently, and energy costs can be decreased. Population growth, interest rate, the cost of the water distribution system elements and energy prices have major effects on the storage tank capacity. The software model of the study area, N8.3, was optimized, and the daily energy costs of the 24 hour period simulation analysis were analysed. Costs of 24 hours period simulation of the scenarios, daily energy costs, were calculated for the years between 2015 and 2085. Results showed that the daily energy costs of the network decreased if the storage tank size increased. When the storage tank capacity is large enough, the storage tank can store more water in the lowest price intervals, and feeds the network for a longer period in the highest cost intervals. The requirement of the largest storage tank, which is selected within the scope of this study, occurred at the year 2055 when the interest rates are low. When the interest rate are high, the annual cost of the storage tank is greater than the annual costs of low interest rates. As a result of this, the largest storage tank requirement occurred later, after the year 2075, when the interest rates are high.