Synthesis and structural characterization of nickel-boron nanoalloys
Ni-b nanoalaşımlarının sentezlenmesi ve yapısal karakterizasyonu
- Tez No: 418316
- Danışmanlar: PROF. DR. AMDULLA MEHRABOV, DOÇ. DR. HANDE TOFFOLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma kapsamında, Nikel Bor nanokristal/amorf, alaşım/intermetalik faz tozların üretilmesi ve karakterizasyonu amaçlanmıştır. Yüksek enerjili bilye öğütümü ile mekanik alaşımlama, üretim yöntemi olarak seçilmiştir. Üretilen tozların karakterizasyonu amacıyla, faz analizi için X-ışını Kırınımı (XRD), mikroyapı ve morfoloji analizi için Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), manyetik özelliklerdeki değişimin incelenmesi için Titreşimli Örnek Manyetometresi (VSM) ve ısıl analiz için Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) yöntemlerinin kullanılmasına karar verilmiştir. Öğütme işlemi, elemental haldeki Nikel ve Bor tozlarından hazırlanan, Ni80B20 ve Ni60B40 olmak üzere iki ayrı kompozisyon ile gerçekleştirilmiştir. Her iki kompozisyon için, 1, 5, 10, 20, 40, 60 ve 80 saat öğütmeden sonra örnekler alınarak, analizleri yapılmıştır. Yapısal analizler, Ni3B and Ni2B intermetalik fazların 60 saatlik öğütme sonrası ortaya çıktığını göstermiştir. Bunun yanında, XRD eğrileri ve SEM analizleri göstermiştir ki, kristalit ve/veya parçacık boyutu, artan öğütme zamanı ile azalmaktadır. Ayrıca, XRD eğrilerindeki pik genişlemesi ile birlikte, DSC analiz sonuçları amorf yapı oluşumunu işaret etmektedir. Manyetik özelliklerdeki değişimlerde ise, artan öğütme zamanı ile doygunluk manyetikliğinin genel bir düşüş gösterdiği ve 40 saat öğütmenin ardından histeresis oluştuğu gösterilmiştir. Ancak, genel olarak, öğütme işleminin değerlerin büyüklüğü bakımından, manyetikliğe çok fazla etkisi olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it is aimed to produce and to realize the structural characterization of Nickel Boron nanocrystalline/amorphous, alloy/intermetallic phase powders. Mechanical alloying by high energy ball milling was determined as production method. X-ray diffraction (XRD) for phase analysis, Scanning Electron Microscopy (SEM) for microstructure and morphological analysis, Vibrating Sample Magnetometer (VSM) for change in magnetic properties and Differential Scanning Calorimetry (DSC) for thermal analysis were determined as methods for characterization of produced powders. Milling operation has been carried out with two different compositions as Ni80B20 and Ni60B40, prepared from elemental Nickel and Boron powders. For both compositions, after 1, 5, 10, 20, 40, 60 and 80 hours of milling, samples have been taken out and analyses have been carried out. According to the structural analyses, Ni3B and Ni2B intermetallic phases started to form after 60 hours of milling for both compositions. Besides, XRD and SEM analyses have shown that particle size and/or crystallite size decreased with increasing milling time. Additionally, along with peak broadening in XRD curves, DSC analyses have pointed out the formation of amorphous structure. As for, changes in magnetic properties it was shown that with increase in milling time, saturation magnetization shows a general decrease and hysteresis occurs after 40 hours of milling. However, in general, it can be said that it seems likely that milling time has not much effect on magnetic properties in terms of overall order of magnitude.