A framework for visualization of information in 3D virtual city environment for disaster management
Afet yönetiminde bilginin 3B sanal kentsel ortamlarda görsellenmesi için bir çerçeve geliştirilmesi
- Tez No: 418317
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE ŞEBNEM DÜZGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Son yıllarda, gelişen teknolojilerle beraber coğrafi-mekânsal bilginin, yeni metotlar ve platformlar kullanılarak inovatif olarak görselleştirilmesi mümkündür. Bu platformlardan biri olan 3B sanal platformlar artan derecede tercih edilmektedirler çünkü bu ortamlar gerçek dünyayı tasvir ettiği gibi coğrafi- mekânsal bilgiyi de iletebilmektedirler. Hâlihazırdaki 3B coğrafi ortamda yapılan bilgi görsellemeleri teknoloji odaklı olup, standardize edilmemişlerdir. Ayrıca, kullanıcı algısı, deneyimi ve bilişsel süreçler yeterince değerlendirilmemektedir. 3B coğrafi ortamda bilginin görselleştirilmesi, karar vericilerin afet fenomenini daha iyi anlamasını sağlaması sebebiyle, Afet Yönetimi'nde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı Afet Yönetimi'nde karar vericiler için efektif görsellerin hazırlanabilmesi için adımlar öneren ve kullanıcı odaklı bir süreci takip eden bir çerçeve oluşturmaktır. Bu çerçeve kartografya, insan bilgisayar etkileşimi ve bilişsel bilimler disiplinlerinde yer alan kavram ve teorilerle desteklenmiştir. Bu tez çalışması sonucunda oluşturulacak çerçevenin, Afet Yönetimi'nin birçok aşamasında bilginin nasıl görsellenmesi gerektiği ile ilgili bir kılavuz görevi görmesi amaçlanmaktadır. Bu tez kapsamında afet riskinin görsellenmesine yönelik karar vericilerin hızlı ve doğru kararlar almasına yardım eden öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, new developments in technology have brought about novel methods and platforms that have provided innovative visualization of geo-spatial information. Among the possible platforms, 3D virtual platforms are increasingly preferred as they not only depict the real world phenomena but also convey additional information. The creation of 3D geo-spatial information visualization in the conducted studies is mainly technology-driven and not standardized. Moreover, perception of the user, user experience and cognitive processes are not considered profoundly. 3D geo-spatial information visualization has widespread usage in Disaster Management as it allows decision makers a better understanding of the disaster phenomena. The aim of the study is to build a framework that follows a user-centered approach and to propose steps to design effective visualizations for Disaster Management specialists. The framework is enhanced with theories and concepts from the disciplines of cartography, human computer interaction and cognitive science. The proposed framework provides guidance for creating visualizations of information in Disaster Management. In this thesis, guidelines are proposed for visualization of disaster risk in order to help decision makers take accurate and rapid decisions.