Design, control, and guidance of a tactical missile with lateral thrusters
Yanal iticilere sahip bir taktiksel füzenin tasarımı, kontrolü ve güdümü
- Tez No: 418349
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Havacılık Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Manevra kabiliyeti taktik füzeler için önemli bir ölçüttür. Bu çalışmada farklı aerodinamik yapıya sahip taktik füzeler araştırılmıştır. Füze üzerinde bulunan sabit kanat yerinin kararlılık ve çeviklik üzerindeki etkisi farklı uçuş safhalarında gösterilmiştir. İkinci bir eyleyici olarak füzeye yanal iticiler yerleştirilmiştir. Bu iticiler yüksek hızda gaz dışarı atarak gövde üzerinde reaksiyon kuvvetleri oluşturmaktadırlar. Aerodinamik kontrol yüzeylerinin ve ana motor itki vektör kontrolünün aksine bu sistemin kontrol etkisi bütün uçuş boyunca sabittir. Ana motoru vektör kontrollü olmayan bir füze için, düşük hız durumlarında bu tür eyleyiciler, aerodinamik kontrol yüzeylerinin aksine etkili olmaktadır. Bu tür sistemler aç-kapa şeklinde çalıştıklarından geleneksel doğrusal eyleyici yapısından farklıdırlar. Bu nedenle kontrol tasarımında itici modülatörü adı verilen bir algoritma ile iticilerin çalışması sağlanmıştır. Füze ilk dönüş manevraları yanal iticiler göz önüne alınarak 6 serbestlik dereceli benzetimde modellenmiştir. Yerden dik kalkış, havadan yatay atış senaryoları ve terminal güdüm yanal iticiler de göz önüne alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Maneuverability is a key concept for tactical missiles. In this thesis different aerodynamic configurations of a tactical missile is investigated. Effect of fixed wing position on stability and agility is discussed at different phases of the flight. A secondary actuator, lateral thruster system, is introduced. This system employs reaction forces obtained by ejecting high velocity gases at desired times. Unlike aerodynamic fins or thrust vector controlling of the main engine, thruster system control effect is constant at all phases of the flight. This makes it an interesting actuator for low speed conditions when main engine is not vector controlled and aerodynamic fin effectiveness is weak. One peculiarity of the system is that it can only work in on-off fashion; hence thruster modulator is introduced in the controller design to mitigate the nonlinear behavior of the thrusters. Missile initial turnover maneuvers are studied in vertical ground launch and in horizontal airborne launch. Terminal phase guidance is also examined. These scenarios are modeled in a 6 DoF simulation environment and lateral thruster effect is discussed.