A numerical taxonomic study on the Genus salvia L. (Lamiaceae) in Turkey
Türkiye'de bulunan Salvıa l. (Lamiaceae) cinsi üzerinde bir nümerik taksonomik çalışma
  1. Tez No: 418350
  2. Yazar: DENIZ TIAMBENG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yaygın olarak kullanılan tıbbı bir bitki olan Salvia L. cinsi Lamiaceae familyasındaki en büyük cins olup Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika'da bulunmaktadır ve 1700'ü aşkın tür içermektedir. Bu cinse ait 100 kadar tür Türkiye'den bilinmektedir. Günümüze kadar, böylelikle, Türkiye'deki Salvia ile ilgili tatmin edici cinsiçi sınıflandırma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de bulunan Salvia cinsine ilişkin daha doğal bir sınıflandırmayı 1973 yılında Sneath ve Sokal tarafından geliştirilmiş numerik taksonomik yöntem kullanılarak ortaya koymaktır. Bu çalışmada toplam 43 kualitatif ve kuantitatif makromolekülar karakter 96 takson üzerinde tanımlanmış ve ölçülmüştür. 2005 – 2009 yılları arasında Salvia cinsinin taksonomik revizyonuna yönelik olarak sahadan toplanmış olan herbaryum örnekleri kullanılmıştır. Turkiye'deki Salvia türleri arasındaki fenetik ilişkilerin belirlenmesi için UPGMA kümeleme analizi ve Priciple Coordinat Analizi (PCO) kullanılmıştır. Buna ilave olarak, ilgili taksonlara ilişkin olarak cinsiçi sınıflandırmada kullanılabilecek karakterlerin saptanmasına yönelik bir Principle Component Analizi (PCA) yapılmıştır. Tüm analizler MVSP (versiyon 3.2) kompüter proğramı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kümeleme analizi ve PCO sonuçları Salvia'da iki ana alt grup altında beş farklı cinsiçi kümenin bulunduğunu ortaya koymuştur. PCA tabanınında 25 vegetatif ve reproductif morfolojik karakterin Salvia'nın sınıflandırmasında ayırıcı özellik olduğu belirlenmiştir. Buna ilave olarak, bu araştırmanın sonuçları Bentham'ın seksiyonları ile tümüyle örtüşmemektedir, fakat bunun yerine yakın zamanda yapılmış moleküler çalışma sonuçları ile örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
Widely used a medicinal plant, Salvia L. is the largest genus in the family Lamiaceae, with over 1700 species found in Asia, Europe, Africa and the Americas. Within this genus, almost 100 species are recognized in Turkey. To date, however, no comprehensive infrageneric treatment of Salvia in Turkey exists. The objective of this study was to propose a more natural infrageneric classification of the genus Salvia in Turkey by using the numerical taxonomic approach developed by Sneath and Sokal in 1973. In this study, a total of 43 qualitative and quantitative macromorphological characters were described and measured from 96 taxa. Herbarium specimens collected in the field during the years 2005 to 2009 as part of the taxonomic revision of Salvia were used. UPGMA cluster analysis and Principal Coordinates Analysis (PCO) were performed to determine the phenetic relationships among Turkish Salvia species. Additionally, a Principal Components Analysis (PCA) was conducted to distinguish the most useful characters for the infrageneric delimitation of the taxa. All analyses were carried out using the MVSP (version 3.2) computer program. The results of the cluster analysis and PCO reveal five distinct infrageneric clusters under two major groups. Based on the PCA, 25 vegetative and reproductive morphological characters were found to be diagnostic for the delimitation of Salvia into the five infrageneric clusters. Furthermore, the results of this study are not wholly consistent with Bentham's sections, but instead are more congruent with the findings of recent molecular phylogenetic studies.