Diversity in times of economic crises: Changing discourses and policies on diversity in european countries and Turkey
Ekonomik kriz dönemlerinde çeşitlilik: Avrupa ülkeleri ve Türkiye özelinde değişen söylemler ve politikalar
  1. Tez No: 418348
  2. Yazar: FERİHA NAZDA GÜNGÖRDÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDA ERAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Kentsel çeşitlilik neoliberal anlayışın ulusal ve kentsel politikalarında yer bulmasıyla beraber kentsel süreçlerde çok tartışılan bir kavram olmuştur. Neoliberal anlayışın da etkisiyle, kentsel çeşitliliğin ekonomik büyüme ve kalkınma süreçlerine yönelik olumlu katkıları üzerinde durulmuştur. Fakat, kentsel çeşitliliğin bu önemli yönü, kentsel süreçlerde her zaman ön plana çıkarılamamıştır. Özellikle ekonomik kriz dönemlerinde, kentsel çeşitlilik sosyal bütünlük ve ekonomik büyümeye bir tehdit olarak görülmüş ve politika üretimi süreçlerinde göz ardı edilen ve hatta değersizleştirilen bir kavram olarak karşımıza çıkmıştır. Ekonomik kriz dönemlerinde, neoliberal anlayışın pekiştirdiği sosyo-ekonomik eşitsizlikler, adil olmayan kaynak dağıtımı ve farklı kimlikleri tanıma süreçleri daha görünür hale gelmiş ve kamu otoritelerinin çeşitliliği baskılayıcı ve tutucu politikalarıyla beraber daha da artmıştır. Tüm bu süreçler, kriz sonrası kemer sıkma politikalarıyla birleşince kentsel çeşitlilik, teşvik edilmesi ve olumlu yönlerine odaklanılması gereken bir kavram olmaktan çıkmış ve çeşitliliğin değersizleşmesi pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi uzun erimde hedeflenen sosyal model oluşturma çabalarını olumsuz etkilemiştir. Tüm bu bilgiler ışığında, bu çalışma kentsel çeşitlilik, ekonomik krizler ve kriz odaklı politikaların arasındaki negatif ilişkiyi Avrupa ülkeleri ve Türkiye pratikleri üzerinden ortaya koymayı hedeflemektedir. Avrupa Ülkeleri ve Türkiye'nin seçilmesinin nedeni, bu ülkelerin kentsel çeşitlilik dinamiklerine sahip olmaları ve yakın dönem ekonomik krizlerinden (2001 ve 2008) sosyal ve ekonomik olarak etkilenmiş olmalarıdır. Çalışmanın yöntemi ise, doküman analizi ve yarı-yapılandırılmış görüşmelere dayalı bir nitel araştırma yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Over the course of thirty years, urban diversity has become one of the most much-debated discourses in the urban agenda with the increasing dominancy of neoliberal policies in cities. In neoliberal era, diversity in cities has been associated with economic growth and development scenarios which aim to benefit from the positive contributions of diverse identities to the economy. However, diversity has not always been valued or enhanced in cities. Especially in economic crises periods, diversity in cities is tended to be downgraded and seen as a threat to achieving social cohesion, solidarity and economic development. Because, failures of neoliberal policies in ensuring justice in redistribution of resources and recognizing different identities become more visible in economic crisis periods with increasing socio-economic gaps between individuals and with the policies of public authorities that foster such gaps between groups. Moreover, with austerity measures and conservative policies of governments, diversity become even more undervalued and all these crisis-driven policies against diversity in cities threatens the achievements of countries in building a social model for everyone just like the case in European Countries. For that reason, this study aims to put forward the negative relationship between economic crisis, crisis-driven policies and diversity in European Countries and Turkey; since these countries have diverse populations and have undergone serious economic crisis such as the crisis of 2001 and 2008. Throughout the study, qualitative research design based on documentary analysis and semi-structured interviews were used to justify the aim of the study.