Bir yakıcıda emisyonlara etki eden parametrelerin incelenmesi
Investigation of the parameters that affect a burning emissions
- Tez No: 418370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN AĞRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Enerji, dünyanın varoluşundan bu yana insanoğlunun üzerinde önemle durduğu bir konudur. Dünyadaki artan enerji kullanımı, çevre bilincini ve sürekliliğini de beraberinde getirmektedir. Enerji ihtiyacı karşılanırken çevre problemleri gün geçtikçe artmaktadır. Dünyada yaygın kullanıma sahip olan ev tipi yakıcılar, verimlerinde azalma olmadan ve emisyon değerleri yönünden limitlere uygun yanmalıdırlar. Ev tipi yakıcılarda genellikle doğalgaz kullanılmaktadır ve doğalgazın önemli bir bölümünü metan oluşturmaktadır. Yanma sırasında oluşacak kirletici emisyonlara neden olan parametrelerin belirlenmesi, emisyonları azaltmak için önemlidir. Literatürde yapılan çalışmalarda Reynolds sayısı, hava fazlalık katsayısı, ızgara yüksekliği, besleme basıncı gibi parametrelerin karbon emisyonlarına etkisi araştırılmıştır. Aynı şekilde alev sıcaklığının emisyonlar üzerine etkileri de teorik olarak çalışılmıştır. Bu çalışmada daha önce yapılan çalışmalardan farklı olarak ev tipi yakıcı olan ocak beklerinde farklı ızgara yüksekliğinde alev sıcaklığı Rayleigh Termometresi ile ölçülmüştür. Farklı ızgara yüksekliklerinde alev sıcaklığının emisyonlara etkisinin deneysel sonuçları, nümerik çalışmayla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the day one of the world's existance, energy has been a very important issue that human beings urged upon. Within the raise of energy consuming, environmental conciousness and sustainabilty accompanies. Environmental problems occur and raise while the energy need is provided. Domestic burners, which are extensive around the globe, should burn without any decrease on the efficiency and fit by the limits for emmision values. Natural gas is widely used as the burner in domestic burners and methane forms highly important part of the natural gas. Determining the parameters that causes the dirty emmision which will occur during the burning, is highly important to reduce the emmision. The effect of the parameters like Reynolds number, equivalence ratio, the height of the hob, feeding pressure, to the carbon emmision were investigated in the literature. Likewise the effects of the flame temperature was alse theorically investigated. In this study, as a difference to the previous studies, the flame temperature of the home type burner becks on different hob heights was measured using the Rayleigh Thermometry. The experimental values of the flame temperatures effect to the emmisions on different hob heights were compared to the numerical study.