Süreksizlik şartları içeren bir diferensiyel operatörün bazı spektral özellikleri
Some spectral properties of one differential operator including discontinuity conditions
- Tez No: 418388
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY MUHTAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasının amacı iki ayrık aralıkta verilmiş Sturm-Liouville denklemi için yeni tipten bir sınır-değer-geçiş problemini incelemektir. Biz $L_{2}[a,c)\oplus L_{2}(c,b]\oplus\mathbb{C}^{2}$ direkt toplam uzayında yeni bir iç çarpım ve bu yeni uzayda lineer simetrik operatör tanımladık ve bu incelediğimiz sınır-değer-geçiş problemini bu operator için özdeğer problemine indirgedik. Daha sonra bize özgü olan bir yaklaşımla incelenen problemin Green fonksiyonunu inşa ettik ve uygun homojen olmayan probleme karşılık gelen rezolvent fonksiyonunu bulduk. Son olarak, özdeğerler ve uygun özfonksiyonlar için asimptotik yaklaşım formüllerini elde ettik.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate a new class of boundary- value-transmission problems (BVTP's) for Sturm-Liouville equation on two separate intervals. We introduce modified inner product in direct sum space $L_{2}(a,c)\oplus L_{2}(c,b)\oplus\mathbb{C}^{2}$ and define symmetric linear operator in it such a way that the considered problem can be interpreted as an eigenvalue problem of this operator. Then by suggesting an own approaches we construct Green's function for problem under consideration and find the resolvent function for corresponding inhomogeneous problem. Finally, we find an asymptotic approximation formulas for eigenvalues and corresponding eigenfunctions.