Development of rapid and simple spectroscopic techniques based on chemometrics data analysis for the determination of goat milk adulteration with cow milk
Keçi sütünün inek sütü ile tağşişinin belirlenmesi için kemometrik veri analiz yaklaşımlarına dayalı basit ve hızlı spektroskopik yöntemler geliştirilmesi
  1. Tez No: 418391
  2. Yazar: HÜLYA SAMANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Süt ve süt ürünleri dünyada en çok tüketilen gıdalar arasındadır. Fakat özellikle keçi sütünde olmak üzere, süt tağşişi gündemdeki popüler konulardan biri haline gelmiştir. Hali hazırda var olan süt tağşişini belirlemeye yönelik yöntemlerin pahalı ve zaman alıcı olmasının yanı sıra, miktar belirtmede yetersiz kaldığı görülmektedir. Bu problem ve eksiklerden yola çıkılarak, keçi sütünün inek sütü ile tağşişinin çok değişkenli kalibrasyon yöntemlerine dayalı Fourier Dönüşümlü İnfrared Spektroskopisi (FTIR) ile belirlenmesine yönelik hızlı, pratik ve masraf gerektirmeyen metot geliştirilmiştir. Çalışma boyunca her sezondan (Haziran-2014, Aralık 2014, Mart-2015) 50 adet olmak üzere toplamda 150 adet saf keçi sütü örneği toplanmıştır. Saf keçi sütü, inek sütü ve su kullanılarak tağşişli örnekler hazırlanmıştır. Hem hazırlanan örneklerin, hem de saf keçi sütlerinin FTIR spektrumları alınmıştır. Daha sonra bu karışım örnekleri kullanılarak, Genetik Ters En Küçük Kareler (GILS) ve Kısmi En Küçük Kareler (PLS) metotları ile 7 farklı (her sezonun (3), sezonların ikili kombinasyonlarının (3) ve sezonların üçlü kombinasyonu (1)) çok değişkenli kalibrasyon modelleri kurulmuştur. Modellerin başarısının ölçülmesi amacı ile hem tağşişli örnekler, hem de saf keçi sütleri bu modeller kullanılarak tahmin ettirilmiştir. GILS ile kurulan nihai üçlü kombinasyon modeli ile yapılan tahmin sonuçlarında keçi sütü, inek sütü ve su için elde edilen Standart Tahmin Hataları (SEP) sırası ile 7.9, 6.3 ve 4.9 (w/w%) olarak bulunmuştur. PLS metodu ile bulunan SEP değerlerinin ise 6.4 ile 12.9 (w/w%) arasında değiştiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Milk and milk products are one of the most consumed foods. However, there has been an increase in milk adulteration, especially goat milk. Current methods for detection of milk adulteration are expensive, impractical and are not sufficient to answer quantitatively. Therefore, to meet this demand, a rapid, easy to use and inexpensive method was developed in this study. The proposed methodology is based on Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) with the combination of multivariate calibration techniques for determination of adulteration of goat milk with cow milk. During the study, 150 raw goat milk samples were collected from different goats in 3 different seasons (June-2014, December 2014, March2015). Then, adulterated samples were prepared with goat milk, cow milk and water. Both adulterated and raw goat milk samples were analyzed with FTIR. Afterwards, 7 different multivariate calibration models (for each season (3), binary combination of seasons(3) and a ternary combination of all the seasons) were generated with synthetically prepared samples by using Genetic Inverse Least Squares (GILS) and Partial Least Squares (PLS) methods. These models were used to predict both adulterated and raw goat milk samples in order to evaluate the success of the models. Standard Error of Prediction (SEP) values for goat milk, cow milk and water are 7.9, 6.3 and 4.9 (w/w %), respectively, indicate satisfactory predictions by GILS. On the other hand, PLS models gave SEP values ranging between 6.4 and 12.9 (w/w %).