Investigation of the anti-cancer properties of novel 4'-alkyl substituted klavuzon derivatives on pancreatic cancer cell lines
Yeni 4'-alkil sübstitüeli klavuzon türevlerinin pankreas kanser hücre hatları üzerindeki anti-kanser özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 418401
  2. Yazar: AYHAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Anti-kanser ilaç çalışmalarında önemli konulardan biri ajanın kanserli hücreleri öldürürken normal hücrelere zarar vermemesi veya zararın minimum düzeyde olması. Daha önce yapılan çalışmalarda (R)-goniothalamin molekülünün, bitkiden izole edilen bir stiril lakton, bu özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Yapılan çalışmalarda klavuzonun, 1-naftil subsitüeli 5,6-dihidro-2H-piran-2-on türevi, gonithalaminden daha sitotoksik olduğu görülmüştür. Bu çalışmada MTT kullanılarak literatürde bilinmeyen 4'-alkil subsitüeli klavuzon türevlerinin MIA PaCa-2 kanserli hücre hattı ve normal Human Pancreatic Duct Epithelial Cell (HPDEC) hücre hattı üzerindeki sitotoksik etkilerinin yanı sıra 4'-metilklavuzon türevlerinin MIA PaCa-2 hücre hattı üzerindeki apoptotik etkisi, hücre döngüsü üzerindeki etkisi, insan topoizomeraz I enzimi üzerindeki etkisi ve DNA üzerindeki etkisine bakılmıştır. Çalışmanın birinci kısımda gerçekleştirilen MTT hücre canlılık testi sonucunda 4'-alkilklavuzon türevlerinin MIA PaCa-2 hücreleri üzerindeki sitotoksik etkilerinin 1-naftil grununun 4- konumundaki substitüentin büyüklüğüyle ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle metil ve etil substitüeli klavuzon türevleri nano-molar düzeyde sitotoksik aktivite göstermiştir. Daha sonraki çalışmalara 4'-metilklavuzon ile devam etmiştir İkinci kısımda ise 4'-metilklavuzonun apoptotik ve hücre döngüsü üzerindeki etkileri çalışılmış ve 10 μM dozdaki uygulamada erken ve geç faz apoptotik hücre sayılarında artma görülmüştür. Hücre döngüsü analizlerinde ise 4'-metilklavuzonun S ve G2 fazlarında döngüyü durdurduğu görülmüştür. Sonraki çalışmada ise 4'-metilklavuzonun insan topoizomeraz I enzimi üzerindeki inhibisyon etkisi incelendi. Yapılan çalışma 4'-metilklavuzonun ön-inkübasyon süresine paralel olarak topoizomeraz I enzimi üzerinde inhibisyon etkisi olduğunu göstermiştir. Son kısımda ise tek hücre düzeyinde COMET testi ile 4'-metilklavuzonun DNA üzerindeki etkilerine bakılmıştır. Özellikle 5 μM uygulanan örneklerde kuyruk oluşumları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In anti-cancer agent studies one of the important issue is to discover an agent that target specifically cancer cells with no or minimal effects on normal cells. (R)-goniothalamin, which is a styryl lactone isolated from plants, is an anti-cancer agent that is cytotoxic to cancer cell lines with no or minimal effect on normal cells. Also klavuzon molecule, the 1-naphthyl substituted 5,6-dihydro-2H-pyran-2-one derivative, was tested on cancer cell lines and showed higher cytotoxicity. In the first part of this study anti-proliferative effect of novel 4'-alkyl substituted klavuzon derivatives were tested on MIA PaCa-2 cancer cell line and normal Human Pancreatic Duct Epithelial Cell (HPDEC) line by using MTT, and it is found that cytotoxic activity of the compounds depends on the size of the substituent at position 4 in 1-naphthyl part. While two of them, methyl and ethyl substituted, showed high cytotoxicity to MIA PaCa-2 that IC50 values in nano-molar levels. Next studies were continued with 4'-methylklavuzon derivative. In the second part, the apoptotic effect and cell cycle analysis of 4'-methylklavuzon was studied. Especially at the 10 μM concentration there was increment in both early and late apoptosis. Cell cycle analysis showed that increasing the concentration of molecule caused cell cycle arrest in S and G2 phases. The next part was testing the inhibitory effect of 4'-methylklavuzon on human topoisomerase I enzyme. This enzyme was chosen as one potential target, because 4'-methylklavuzon caused S and G2 phase arrest. Topo I is an actively working enzyme during S phase and inhibition of its activity causes DNA fragmentation and apoptosis. The results showed that there was time dependent inhibition of Topo I enzyme in vitro. The last part of the study was to show DNA fragmentation at cellular level by COMET assay, also known as Single Cell Gel Electrophoresis. After Topo I assay has showed the Topo I inhibition activity of 4'-methylklavuzon, COMET assay was performed. Especially at the 5 μM concentration comets were formed and tail moments were parallel with positive control.