Asetovanilon türevli yeni benzil eterlerin sentezi, karakterizasyonu, teorik analizleri ve biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Synthesis, characterization, theoretical analyses, and investigation of their biological activities of acetovanillone-derived novel benzyl ethers
- Tez No: 654159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAHTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
eni ilaç adayları için doğa birincil kaynaktır. Örneğin, halk tıbbında kullanılan bitki ve bitki ekstraksiyonu, 3,4-dihidroksifenilfragmanını içeren bir dizi biyoaktif molekülü ortaya çıkarmıştır. Örnekler arasında Anastatica hierochuntica'da hapatoprotektif özellikler, antihepatoksik flavonolignan Silychristin, Salvia miltiorrhiza'daki miyokardiyak enfarktüs ve angina pektoris'e karşı etkin bileşenler, Aglaia silvestris'ten potansiyel anti-kanser ajanları ve Hint tıbbi bitki Alangium lamarckii'den alkaloidler de flavonlar bulunur. Ayrıca, piyasadaki bir dizi ilaç DOPA, izoprenalin, formoterol ve salbutamol dahil 3,4-dihidroksifenil motifini içerir. Yukarıda bahsedilen ilaç ve ilaç adaylarının çoğu stereojenik merkezler içerir, bu da hedef moleküllerin ve potansiyel olarak yeni analogların sentezi için enantiopür başlangıç materyalleri sağlama yöntemlerinin gerekli olduğu anlamına gelir. Acetovanillone, bu tür bileşiklere sentetik yollarda potansiyel bir başlangıç materyalidir. Projenin ana amacı, asetovanillone'dan türeyen yeni kiral yapı bloklarından başlayarak yeni aril-alkil ve benzil eterleri sentezlemek ve bunların yapılarını karakterize etmektir.
Özet (Çeviri)
Nature is the primary source for new drug candidates. For example, plant and plant extraction used in folk medicine revealed a series of bioactive molecules comprising the 3,4-dihydroxyphenyl-fragment. Examples include hapotoprotective properties in Anastatica hierochuntica, antihepatoxic flavonolignan Silychristin, active components against myocardial infarction and angina pectoris in Salvia miltiorrhiza, potential anti-cancer agents from Aglaia silvestris and alkaloids from the Indian medicinal plant Alangium lamarckii. Also, a number of drugs in the market include the 3,4-dihydroxyphenyl motif DOPA, including isoprenaline, formoterol and salbutamol. Most of the abovementioned drug and drug candidates contain stereogenic centers, which means that the methods of providing enantiopur starting materials for the synthesis of target molecules and potentially new analogs are necessary. Acetovanillone is a potential starting material for synthetic compounds in such compounds. The main objective of the project is to synthesize novel aryl-alkyl and benzyl ethers starting from new chiral building blocks derived from acetovanillone and characterize their structures.