Analysis of design-driven innovation practices in Turkish and Swedish furniture firms
Türk ve İsveç mobilya frimalarında tasarım-odaklı inovasyon pratiklerinin analizi
- Tez No: 418404
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ERKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye ve İsveç'teki mobilya firmalarında yakın zamanda geçen tasarım-odaklı inovasyon (TOİ) uygulamalarını incelemek ve analiz etmektir. Literatürde Ticarileştirme anlamındaki inovasyon üzerine yazılmış geniş yayınlar bulunmasına rağmen, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için TOİ'de daha fazla incelenmesi gereken çeşitli yönler bulunmaktadır. Aslında, mevcut çalışmalar çoğunlukla önde gelen tasarım-odaklı firmaların, TOİ'deki teorik temelin daha çok geliştirilmesine yönelik pratiklerini içermektedir. Gelişmekte olan ülkelerdeki uygulama örnekleri sağlayarak TOİ'nin kapsamını, ülkelerin tasarım kültürleri ve inovasyon düzeyleri ve TOİ pratiklerine etkileri bazında genişletmeyi amaçlamaktayız. Dolayısıyla, bu tez Türkiye'nin dışında, tasarım kültüründe önde gelen bir ülke olan İsveç'teki TOİ pratiklerini de araştırmaktadır. Bu ülkelerde TOİ'deki farklılıklar ve ortak özellikler, tasarım kültürünün TOİ üzerindeki etkisini tanımlayabilmek için birlikte analiz edilip değerlendirilmiştir. Mobilya endüstrisi, tasarım odağı ve diğer teknoloji bazlı sektörlere kıyasla uygulamadaki kolaylığı bakımından teze bir çerçeve oluşturması amacıyla seçilmiştir. Bu şekilde, farklı ülkelerden bulguları daha iyi kıyaslamak ve karşılaştırmak amaçlanmıştır. Teoriye kanıt sağlaması açısından, örneklem çalışması ile yürüttüğümüz keşifçi bir yaklaşım içselleştirilmiştir. Türkiye'nin ve İsveç'in önde gelen mobilya firmalarından tasarımcılar ve tasarım yöneticileri ile veri iyileştirme ve doğrulama maksatlı yarı planlanmış röportajlar gerçekleştirilmiştir. Ulusal çıktıların çapraz analizi vasıtasıyla TOİ teorisine, ürün segmentasyonu, etkinlik araştırması, kültür araştırması ve kavram araştırması gibi ek güdümler teklif etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim of the present thesis is to explore and analyze recent practices of design-driven innovation (DDI) in furniture industries of Turkey and Sweden. Despite the large body of literature on innovation as commercialization, there exist several directions in DDI which need to be further explored especially for developing countries like Turkey. In fact, existing studies mostly comprises of the practices of leading design-based companies to further develop the theoretical ground on DDI. By providing insights to the application of DDI theory in developing countries, we aim to enhance the scope of DDI in terms of its drivers affected by design cultures and innovativeness levels of countries. Hence, besides Turkey, this thesis explores the practices of DDI in Sweden as a leading country in terms of its design culture. Differences and commonalities of DDI practices in these countries are analyzed together to define the effects of design culture on DDI. Furniture industry is selected to frame the thesis due to its design focus and ease of application according to other technology based sectors. Through this way, we aim to better compare and contrast the evidences of different countries. An exploratory approach is internalized in which we conduct case study methods to provide evidence to the theory. Semi-structured interviews are realized with designers and designer managers of leading furniture companies of Turkey and Sweden for data enhancement and validation. Through cross-case analysis of national outcomes, we propose additional drivers to DDI theory as product segmentation, activity research, culture research and concept research.