The role of user-created interface design in players' satisfaction derived from massively multiplayer online role playing games: Players in the Turkish market
Kullanıcı tarafından yaratılmış arayüz tasarımının oyuncuların devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunlarından sağladıkları tatmindeki rolü: Türkiye pazarındaki oyuncular
- Tez No: 418405
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA TUNÇ COX
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Oyun sektörü çok büyük bir endüstridir ve dev bir fabrika gibi çalışır. Sektörün önemini, oyun tasarımı için yapılan yatırımlar ve gerekli iş gücü gösterilebilir. Bu sektörde çalışan bütün şirketler oyunlarını tasarlarken öncelikle oyuncuların nasıl hissedeceğine odaklanırlar ve böylece onların oyun içinde ilgisini daha uzun süreli uyarabilmenin yollarını ararlar. Oyunda kullanıcı ilgisini arttırma üzerine başlıca stratejilerden biri eklenti kullanımı gibi görünüyor. Kullanıcıların kendi oluşturdukları içerikleri eklenti olarak oyun içine aktarabilmeye olanak tanıyan oyunlar sektördeki en başarılılar gibi duruyor. Bu yüzden, bu çalışmanın ana hedefi kullanıcı tarafından oluşturulmuş içeriklerin oyuncuları performansını nasıl etkilediğini ve bu kendi oluşturdukları içerikleri kullanırken neler hissettiklerini analiz etmektir. İkinci olarak, oyuncuların, oyun sırasında tepki sürelerini ölçmek için özel bir göz takip sistemi kullanılacak. Bu amaçla, Mihaly Csikszentmihalyi'nin alanında çığır açan“flow teorisi”ile Blom ile Andrew F. Monk'un“kişiselleştirme teorisi”teorik arka planı oluşturuyor. Oyuncuların hislerine gelince, büyük bir oyuncu grubuna çevrimiçi bir anket sunulacak ve ayrıca aynı anket bahsedilen deneye katılan katılımcılara da uygulanacaktır. Bu, aynı zamanda farklı iki veriyi de karşılaştırmama olanak sağlayacak.
Özet (Çeviri)
Gaming sector functions like a giant factory and a huge industry. Investments in and required labor for the design of a game can be taken as an indicator of the importance of the sector. While designing their games, all companies working in this sector primarily focus on how the players feel, and thus, explore the ways to stimulate their interests in the game for a long period. One of the main strategies increasing user interest in a game appears to be the use of addons. Games enabling users to transfer their own created contents to the game in the form of addons seem to be the most successful in the sector. Accordingly, the main objectives of this study are to analyze how user-created contents affect players' performance while playing the game and how they feel when using the content they created themselves. For the latter, a special eye-tracking system will be used in order to measure players' respond periods during gaming. To this end, Mihaly Csikszentmihalyi's“theory of flow”, which is considered to be a groundbreaking work in the field, and Jan o. Blom & Andrew F. Monk's“theory of personalization”will constitute the theoretical background. When it comes to players' feelings, a survey will be conducted online, catering to a large group of players in addition to that which will be conducted with the sample group of said experiment. This will also allow me to compare the two data.