A case study: EFL instructors' and trainers' technological pedagogical content knowledge reflections and practices in Turkish tertiary context
Bir vaka çalışması: Türkiye'deki yükseköğretim bağlamında yabancı dil olarak İngilizce öğretim elemanları ve eğitmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisine ilişkin yansımaları ve uygulamaları
- Tez No: 995090
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, hizmetteki İngilizceyi Yabancı Dil Olarak Öğreten (EFL) öğretim elemanlarının Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) düzeylerini incelemekte ve kurumsal mesleki gelişim uygulamalarının bu bilginin gelişimini ve uygulamaya aktarılmasını Türkiye'deki bir yükseköğretim bağlamında nasıl desteklediğini ya da sınırladığını araştırmaktadır. Açıklayıcı sıralı karma yöntemli bir durum çalışması deseni benimseyen araştırma, Yabancı Dil olarak İngilizce öğretiminde teknoloji entegrasyonuna ilişkin kapsamlı ve bağlama duyarlı bir analiz sunmak amacıyla nicel ve nitel verileri bütünleştirmektedir. Nicel veriler, 72 öğretim elemanına uygulanan EFL-TPACK ölçeği aracılığıyla toplanmış; betimsel istatistikler, çıkarımsal testler, korelasyon ve çoklu regresyon analizleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bu bulgular, 16 öğretim elemanı ve Mesleki Gelişim Birimi'nden 2 üye ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeleri içeren nitel aşamaya yön vermiştir. Nitel veriler, istatistiksel sonuçları ayrıntılandırmak ve açıklamak amacıyla tematik analizle incelenmiştir. Nicel bulgular, öğretim elemanlarının genel TPAB düzeylerini orta-yüksek aralığında algıladıklarını; pedagoji ve alan bilgisinin, teknolojik ve bütünleştirici alt boyutlara kıyasla daha güçlü olduğunu göstermiştir. Çıkarımsal analizler, seçilen demografik ve mesleki değişkenler açısından anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuş; daha yüksek TPAB puanlarının kurumdaki öğretim deneyimi süresi, ileri akademik dereceler ve pedagoji ile teknoloji odaklı eğitim programlarına katılım ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Regresyon analizleri ise mevcut kurumda deneyim, CELTA sertifikası, pedagojik formasyon ve teknoloji eğitiminin genel TPAB'ni olumlu yönde yordadığını; buna karşılık yaş değişkeninin tutarlı biçimde olumsuz bir yordayıcı olarak ortaya çıktığını göstermiştir. Nitel bulgular, bu örüntülere daha derin bir bakış sunarak öğretim elemanlarının teknolojiyi çoğunlukla dönüştürücü bir öğretim unsuru olmaktan ziyade pedagojik bir destek aracı olarak kavramsallaştırdıklarını ortaya koymuştur. Öğretim elemanları teknoloji kullanımını açıklarken pratiklik, verimlilik, öğrenci katılımı ve sınıf yönetimi gibi unsurları vurgulamış; ileri düzey ya da yenilikçi uygulamalar konusunda ise belirsizlik ifade etmişlerdir. Tekrarlayan temalar arasında öz-yönelimli ve deneyime dayalı teknoloji öğrenimi, seçici ve ihtiyaç temelli araç kullanımı ile pedagojik yenilik ile iş yükü, zaman kısıtları ve müfredat gereklilikleri arasındaki ters yönlü etkileşim yer almıştır. Sınırlı zaman, mesleki gelişim girişimleri ile sınıf gerçekleri arasındaki uyumsuzluk ve sürdürülebilir kurumsal desteğe erişimdeki orantısızlık gibi örgütsel faktörler, teknoloji entegrasyon uygulamalarını şekillendiren temel etkenler olarak belirlenmiştir. Mesleki Gelişim Birimi üyeleriyle yapılan görüşmeler, farklı öğretim elemanı profillerine hitap etme, acil öğretim ihtiyaçları ile uzun vadeli pedagojik hedefler arasında denge kurma ve bütünleşmemiş teknolojik beceriler yerine entegre TPAB gelişimini teşvik etme konularındaki zorlukları ortaya koymuştur. Tartışma bölümü, anlamlı teknoloji entegrasyonunun şekillenmesinde bireysel öğretim elemanı yeterlikleri ile örgütsel koşullar arasındaki karşılıklı bağımlılığı vurgulamaktadır. Çalışma, sürdürülebilir TPACK gelişiminin, araç odaklı eğitimlerin ötesine geçen; kurumsal uygulamalara gömülü, bağlama duyarlı ve pedagojik temellere dayanan bütünleşik öğretim tasarımını merkeze alan mesleki gelişim modellerini gerektirdiği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates in-service English as a Foreign Language (EFL) instructors' Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) and examines how institutional professional development practices support or constrain the development and enactment of this knowledge within a Turkish tertiary education context. Adopting an explanatory sequential mixed-methods case study design, the research integrates quantitative and qualitative data to provide a comprehensive and context-sensitive analysis of technology integration in EFL instruction. Quantitative data was collected through an EFL-TPACK survey administered to 72 instructors and analyzed using descriptive statistics, inferential tests, correlation, and multiple regression analyses. These findings informed the qualitative phase, which involved semi-structured interviews with 16 instructors and 2 members of the Professional Development Unit (PDU). Qualitative data were analyzed thematically to elaborate on and explain the statistical results. The quantitative findings indicated that instructors generally reported moderate to high levels of overall TPACK, with stronger pedagogical and content knowledge compared to technological and integrative subdomains. Inferential analyses revealed significant differences across selected demographic and professional variables, with higher TPACK scores associated with greater institutional teaching experience, advanced academic degrees, and participation in pedagogical and technology-oriented training programs. Regression analyses further showed that experience at the current institution, CELTA certification, pedagogical formation, and technology training positively predicted overall TPACK, whereas age emerged as a consistent negative predictor. Qualitative findings provided deeper insight into these patterns by revealing that instructors primarily conceptualized technology as a pedagogical support tool rather than as a transformative instructional element. Instructors emphasized practicality, efficiency, learner engagement, and classroom management when describing their technology use, while expressing uncertainty regarding advanced or innovative applications. Recurrent themes included self-directed and experience-based technology learning, selective and needs-driven tool adoption, and tensions between pedagogical innovation and workload, time constraints, and curriculum demands. Organizational factors such as limited time, misalignment between professional development initiatives and classroom realities, and uneven access to sustained institutional support were identified as key influences shaping technology integration practices. Interviews with PDU members highlighted challenges in addressing diverse instructor profiles, balancing immediate instructional needs with long-term pedagogical goals, and fostering integrated TPACK development rather than isolated technological skills. The discussion underscores the interdependence of individual instructor competence and organizational conditions in shaping meaningful technology integration. The study concludes that sustainable TPACK development requires context-sensitive, pedagogically grounded professional development models that move beyond tool-oriented training toward integrated instructional design embedded within institutional practice.