Experimental investigation of GDI injectors
Direk benzin enjektörlerinin deneysel araştırılması
- Tez No: 418416
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALVARO DIEZ RODRIGUEZ, PROF. DR. LUCİO POSTRİOTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde,yanma motorun optimizasyonunda Benzin Direk Enjeksiyon teknoloji önemli alanlardan biri olmuştur. Günden güne emisyon mevzuatları daha daralmaktadır. Bu motor tasarımcılarının için araştırma yapmalarına engel olmaktadır. İçten yanma motorlarının araştırılması sırasında sprey şekilleri ve analizleri dikkate alınması gerekmektedir. Sprey analisindeki momentum akışının ölçuleri oldukça önemli bir teknik olarak sayılmaktadır. Yüksek hızlı görüntüleme, sprey momentum akışının olçulerine yardımcı olarak kullanılacaktır. Mevcut çalışmada, araştırma olarak iki tek-delikli GDI Magneti Marelli markalı enjektör kullanılmaktadır. Bu enjektörler için momentum akışı ölçuleri hem global hem de mekansal olarak, yüksek ve düşük sıcaklıklarda yapılmıştır. Adı geçen flaş-kaynama fenomen statik basınç akışkanın basıncından daha düşüktür ve ikiside aynı sıcaklıkta tetiklenmektedir. Akışkan olarak 30 − 120 ◦C sıcaklığındaki N-Heptane kullanmıştır. Basınç olarak yanma odasının basıncı olan 40 − 303 KPa arası kullanmıştır. Flaşkaynama'da spreyın penetrasyonu oranının azaltılmasını ve spreyın konik açısı genişletilmesini etkilemektedir. Momentum akışının sonuçları yüksek-hızlı görünteleme ile birlikte numerik sonuçlarına doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Among the challenges in the internal combustion - spark ignition Gasoline Direct Injection (GDI) engines stayed under spotlight for its ability to be developed in terms of fuel conversion efficiency and emission contaminants. Spray analysis is of great importance for the combustion operation and it is a prerequisite for improving the mixing capabilities of the air/fuel mixture. Momentum flux measurement technique is one of the most interesting approaches that aims to study the spray structure which can be a complement for high-speed imaging and Phase Doppler Anemometry (PDA) analysis. Inthepresentstudy,twoGDIsingle-holeresearchinjectors,MagnetiMarelliwith Length to Diameter parameter (L/D)=1,3 are investigated by means of momentum flux, global and local, under both low and high temperatures. The flash-boiling phenomenon is triggered when static pressure is below fuel saturation pressure at the same temperature which drastically affects the spray structure in terms of decrement in the penetration rate accompanied with an enlargement in the cone angle. N-heptane is used as a fuel under a temperature range 30−120 ◦C, vessel ambient pressure range 40−303 KPa, energizing time 1500−3000 µ distance for the global momentum 5−40 mm and two horizontal planes for local momentum flux 10,30 mm. Results of high-speed imaging were integrated in terms of cone angle and penetration rate. Furthermore, the results of this study can verify the Computational Fluid Dynamic (CFD) numerical analysis and provide wealthy understanding of the spray evolution.