Defect reduction study of molecular beam epitaxially grown cdte thin films by ex-situ annealing
Moleküler demet epitaksiyel büyütülen cdte ince filmlerin tavlama ile kusur azaltma çalışması
- Tez No: 418419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SELAMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Büyütme sırasında oluşan kusurları azaltmak için, Moleküler Demet Epitaksi (MBE) ile büyütülen CdTe ince filmler tavlandı. Tavlama için bir sistem tasarlandı. Tavlamalar sırasında; tavlama sıcaklığı, tavlama süresi, tavlama devri ve hidrojen gazı etkileri incelendi. Tavlama parammetreleri etkileri Taramalı Uç Mikroskobu (SEM), Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM), Everson eç metodu, resonans Raman Spektroskopisi ve fotoluminesans ölçümleri ile incelendi. Araştırmalar sonucunda 5 dakika boyunca tavlanan örneklerde dislokasyon yoğunluğu tavlama sıcaklığı artarken düşmüştür. Dislokasyon yoğunluğu tavlama süresi arkarken düşmüştür. Ayrıca tavlama devri artarken dislokasyon yoğunluğu düşmüştür. Te çökeltisi tavlamalar sonuda azalmıştır. 144 cm-1 deki raman modu Te E moduna ait olduğu kararlaştırılmıştır. I2LO/ILO oranı tavlama sıcaklığı ve tavlama süresi artarken düşmüştür ve resonan raman saçılmasında I2LO/ILO oranı 80oK de 1'e yaklaşmıştır. Raman saçılmalarında yeni pikler gözlemlenmiştir. Sıcaklık artarken örnek yüzeyinde küçük çukurlar oluşmuştur. Yüzey pürüzlülüğü tavlama devri artığında düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Molecular Beam Epitaxy (MBE) grown CdTe thin films were annealed in this study to decrease number density of defects. For annealing, a system was designed and constructed. During anneals; anneal temperature, anneal time, anneal cycle and hydrogen gas effects were analyzed. The effects of anneal parameters were analyzed by Scanning Electron Microscope (SEM), Atomic Force Microscope (AFM), Everson Etch method, resonance Raman spectroscopy and Photoluminescence measurement. As a result of this study, dislocation density decreased for 5 min. annealing when annealing temperature increased. Dislocation density decreased with increasing annealing time. Besides dislocation density decreased when cycle number increased. Te precipitation decreased with annealing. Raman mode at 144 cm-1 was investigated and that mode was decided as Te E mode. Also I2LO/ILO ratio decreased with increasing annealing temperature, annealing time and I2LO/ILO ratio were arrived nearly 1 at 80oK by incoming resonance Raman scattering. Extra peaks were also observed by Raman scattering. On the surface, small pits occurred when annealing temperature increased. Surface roughness decreased with increasing cycle number.