An inquiry into the personalisation of space in the case of Turkish-German immigrants
Türk-Alman göçmenlerin mekânı kişiselleştirilmesi üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 418425
  2. Yazar: NACİYE ÇIRACI YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ev, kişisel olarak bağ kurduğumuz özel bir mekândır. Ev, doğrudan kişilik (self-being) ve maneviyat (self-soul) ile ilişkilidir (Marcus, 1995). Bu çalışmanın amacı, Almanya'da yaşayan Türk göçmenlerin yarattıkları farklı ve birbirini tamamlayıcı ev kavramını irdelemektir. İnsan ve mekân, evdeki mekânsal pratikler ve evin mekânsal karakteristiğini incelemek amacıyla bir aile seçilmiş ve örnek durum incelemesi yapılmıştır. Seçilen aile 1970lerin başında çalışmak için Türkiye'den Almanya'ya göç etmiş ve hala Almanya'da ikamet etmektedir. Aile, uzun yıllar çalıştıktan sonar şimdi emekli olmuş ve biri Ankara'da diğeri ise Kuşadası'nda iki ev satın almaya karar vermiştir. Çalışma, ailenin Ankara ve Kuşadası evlerinde farklı günlük hayat aktiviteleri ve ev ortamı kurgulanmış olabileceğine dayanarak, kişilik ve çevre arasındaki bu ikili dinamik ilişkiyi incelemek üzere kurgulanmıştır. Çalışma, mekânın kişiselleştirilmesi ve aidiyet kavramlarını incelemek üzere kurgulanmış gözlem ve röportajları içerir. Çalışmanın üç temel amacı bulunmaktadır. Birincisi, aktörlerin bireysel ve kolektif olarak ev algısını ve ev tanımını gözlem ve röportajlarla incelemektir. İkincisi, aktörlere ait üç evin de sosyal ve fiziksel boyutlarını bulundukları ortam dahilinde incelemektir. Bu sayede gözlem ve röportajların fiziksel çevrenin kendini gerçekleştirmede ve bireylerin kendi fiziksel çevrelerini inşa etmesini etkileyen faktörler gözlemlerle aktarılmaya çalışılmıştır. Ve üçüncü olarak da üç ev için de gündelik hayat aktiviteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Home is a special place we attached personal importance. It is argued that home is directly related to self-being and self-soul (Marcus, 1995). The main focus of this study is the different and complementary meanings of“homes”that the Turkish migrant families in Germany construct. One immigrant family is chosen as a case to investigate the relationship of person and place, the spatial practices at home and spatial characteristics of homes. The chosen family is migrated from Turkey to Germany in the early 1970s for work. The family still lives in Frankfurt, Germany, and they have just retired. After retirement, they decided 1to buy a home in their homeland in Ankara, and a summerhouse in Kuşadası, a seaside town close to Izmir. It is expected that the family had constructed different daily experience and homely environments in these homes, thinking the interaction between environment and self is dynamic and bidirectional. The study investigates the key points of the personalization of place and place attachment through observation and interviews. The study has three specific foci. First, actors are interviewed to investigate the individual and collective meanings of home that contribute to a stable sense of self. Second, the physical and social dimensions of place and the context within which they are located are observed for all three homes. It is expected that these observations will shed light on the role of physical environment in self-realization and how individuals construct such physical environments. Third, everyday life experiences of the family are inquired.