Android ve web tabanlı uzaktan araç denetleyici tasarımı
Design of an android and web based remote vehicle controller
  1. Tez No: 418440
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ ERBİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL MURAT ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, IP protokolle haberleşen bir kontrol sistemi tasarlanmıştır. Kontrol edilmek üzere bir otomobil uygulama platformu olarak seçilmiştir. Aracın donanımı ile haberleşmek ve onları kontrol etmek üzere Arduino denetleyici, otomatik marş modülü ve röleler kullanılmıştır. Hem kablolu hem kablosuz kullanılabilmesi, pratik ve ucuz olması, günlük hayatta çokça kullanılan cihazlarımızla rahatlıkla bağlanılabilmesi gibi avantajları sebebiyle IP protokol, haberleşme teknolojisi olarak kullanılmıştır. Hemen her bilgisayar ve telefon cihazı aracılığıyla rahatlıkla kontrol edebilmesi amacı ile HTML ve Android olmak üzere iki farklı kontrol ara yüz hazırlanmıştır. Sistem gerçek hayatta sıradan bir araca tatbik edilmiş, denenmiş ve başarılı sonuçlar alınmıştır. Sistemin test edildiği aracın, kapı kilitleri, farları, kornası, dörtlü sinyalleri ve motor çalışma durumu başarılı bir şekilde kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a control system which communicates with IP protocol was designed. A real automobile is selected as a test platform. To control and communicate with automobile hardware an Arduino controller, an automatic engine starter module and relays are employed. Because IP protocol has the advantages such as being able to be used both cabled and wireless, being cheap and practical, able to be connected by devices widely used in daily life; it is (IP protocol) selected as communication technology. In order to be controlled easily with almost all computers and mobile phones, two interfaces, HTML and Android, are prepared. System is applied on an ordinary automobile. Success is achieved from the tests. Door locks, lights, signals, horn and motor situation of the test automobile is controlled successfully.