Sonlu tip kuadrik hiperyüzeyler
Quadri̇c hypersurfaces of fi̇ni̇te type
- Tez No: 418452
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM İLARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölümde sonlu tipli eğri ve yüzey kavramları tanıtılarak ilgili örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde üç boyutlu Öklid uzayında sonlu tip kuadriklerin sınıflandırılması incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise (n+1)-boyutlu Öklid uzayında sonlu tipten kuadrik hiperyüzeylerin sınıflandırılması incelenmiştir. Beşinci bölüm tartışma ve sonuç için ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of five section. The first section ise reserved for introduction. In the second section, the notion of finite type curves and surfaces and their properties are given. Also we give some finite type curves and surfaces examples. In the third section, we study the quadrics of finite type in Euclidean 3-space. In the fourth section, we give some properties of quadric hypersurfaces of finite type in Euclidean (n+1)-space. In the last section including discussion and conclusions, it is emphasized that the importance of the known results.