L_p [0,∞) uzayında Ibragımov Gadjiev Durrmeyer operatörler ile yaklaşım
Approximation properties of Ibragimov Gadjiev Durrmeyer operators on L_p [0,∞)
  1. Tez No: 418453
  2. Yazar: GÜLSÜM ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölümde bazı temel tanımlar ve kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde Ibragimov Gadjiev Durrmeyer operatörleri tanıtılmış ve bazı özellikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde Ibragimov Gadjiev Durrmeyer operatörlerinin L_p [0,∞) uzaylarında düzgün yakınsaklığı ve bu yakınsamanın hızı incelenmiştir. Beşinci bölümde Ibragimov Gadjiev Durrmeyer operatörlerinin türevlerinin, yaklaşım fonksiyonunun türevlerine olan yakınsaklığı incelenmiş, yakınsaklık hızı ve yaklaşım hatası için bir üst sınır verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is reserved for introduction. In the second chapter, some fundamental definitions and consepts are given. In the third chapter, Ibragimov Gadjiev Durrmeyer operators are introduced and some properties are given. In the fourth chapter, uniform convergence of Ibragimov Gadjiev Durrmeyer operators in the space of L_p [0,∞) is presented and the rate of this uniform convergence is obtained. In the fifth chapter, the approximation properties of Ibragimov Gadjiev Durrmeyer operators in weighted speces are given. In the sixth chapter, the approximation of the derivatives of Ibragimov Gadjiev Durrmeyer operators to the derivatives of the approximating functions is studied and rate of the convergence and an upper bound for the error of approximation are presented.