Primer ve metastatik akciğer adenokarsinomunda CYP izozimlerinin değerlendirilmesi
Evaluations of GST isoenzymes with metastatic markers in primer and metastatic lung adenocarcinom
- Tez No: 418473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL OĞUZTÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Primer ve metastatik akciğer adenokarsinomlu 30 hastada Sitokrom P450 enzimlerinden CYP1A1, CYP1B1 ve CYP2E1 immunohistokimyasal bulguları değerlendirildi. Bu hastalara ait primer ve metastatik dokular boyanma şiddetine göre karşılaştırıldığında; CYP1A1 izoziminin 11 hastada (%36,6), CYP1B1 izoziminin 7 hastada (%23,3), CYP2E1 izoziminin ise 10 (%33,3) protein ifadesinin metastatik dokularda primer dokulara oranla fazla olduğu görüldü. Ayrıca CYP1A1, CYP1B1 ve CYP2E1 izozimlerinin 12 hastada (%40,0), 14 hastada (%46,6) ve 7 hastada (%23,3) protein ifadesinin primer dokularda metastaza oranla daha fazla olduğu görüldü. CYP1A1 ve CYP1B1 metastatik dokulardaki ekspresyon düzeyleri primer dokulardaki ekspresyon düzeylerine göre %40 ve %46,6 daha yüksektir. Primer dokulardaki CYP2E1 ekspresyon düzeyi %33,3 metastatik dokulardaki ekspresyon düzeylerinden daha yüksektir. CYP izozimleri imminohistokimya sonuçları, klinik parametrelerle karşılaştırıldığında; Yaş, sigara içimi ve tümör evresi ile CYP izozimlerinin ekspresyon düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır(p>0,005).
Özet (Çeviri)
Cytochrome P450 (CYP) 1A1, CYP1B1 and CYP2E1 immunohistochemical staining results were evaluated in thirteen lung adenocarcinoma cases. When the primary and metastatic tissues of these cases were compared according to their staining intensity, CYP1A1 11 cases (36.6%) CYP1B1 7 cases (23.3%) CYP2E1 10 cases (33.3%) expression of metastatic tissues was more than that of primary tissues. Moreover, CYP1A1 12 cases (40%) CYP1B1 14 cases (46.6%) CYP2E1 7 cases (23.3%) expression of primary tissues was more than that of metastatic tissues. CYP1A1(40%) and CYP1B1(46.6%) expressions levels in metastatic tissues were more than in primary tissues. CYP2E1 (33.3%) expression level in metastatic tissues was more in primary tissues. When we compare the clinical parameters and immunohistochemical staining results of CYP isozymes, there is no significant relationship between with age, smoking and tumor stage and the expression levels (p>0,005).