Meta-analysis of mutated genes in breast cancer-induced leptomeningeal carcinoma and the effects of increased CXCLl17 gene expression on A549 cell line
Meme kanseri nedenli leptomeningeal karsinomada mutasyona uğramış genlerin meta-analizi ve artan CXCLl17 gen ifadesinin A549 hücre hattında etkileri
  1. Tez No: 822058
  2. Yazar: EKİN KÖNİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TOKCAER KESKİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR EMRE ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler ve Translasyonel Biyotıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Leptomeningeal karsinom (LMC) çoğunlukla melanom, KHDAK ve meme kanserinin neden olduğu metastazın bir sonucu olarak görülür ve tümör hücrelerinin beyindeki meninkslere yerleştirilmesiyle oluşur. Hastalardaki mutasyonlar ve gen ekspresyon değişiklikleri, farklı sıralama teknikleri uygulanarak araştırılmaktadır, ancak moleküler mekanizması belirsizliğini korumaktadır. Bu tezin ilk bölümünde, meme kanserinin neden olduğu LMC'de mutasyona uğramış genler, in silico bir yaklaşım kullanılarak LMC gelişiminde rol oynayabilecek yolları belirlemek için analiz edildi. Üç primer kanserin neden olduğu LMC hastalarına çeşitli sıralama teknikleri uygulayan 16 çalışmadan bir meta-analiz yapıldı. BC-LMC hastalarında mutasyona uğramış 24 gen bulundu. Değiştirilmiş genlerin işlev gördüğü moleküler yollar tanımlandı ve ardından BC-LMC'de, kan-beyin bariyerini (BBB) geçebilen ve hedef mutasyona uğramış genleri tedavi eden 10 FDA onaylı ilaç tanımlandı. İkinci bölümde, KHDAK-LMC hastalarının CTC-CSF örnekleri üzerine Ruan vd 2020 çalışmasından elde edilen scRNA-seq verileri kullanılmıştır. Ekspresyonu yüksek genlerin ekspresyon seviyeleri araştırılmış ve UALCAN veri tabanına göre akciğer adenokarsinomunda C-X-C motifli kemokin 17 (CXCL17) geninin ekspresyonunun LMC'de arttığı ve normale göre azaldığı bulunmuştur. KHDAK-LMC hastalarında ekspresyonu yüksek, akciğer adenokarsinomunda (LUAD) ekspresyonu düşük genler belirlendi. LMC'de CXCL17 gen ekspresyonu artmış ve LUAD'da nispeten normale düşmüştür. A549 hücre hattında CXCL17 genini aşırı eksprese ederek hücrelerin proliferatif, migrasyon ve metastatik yeteneklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu yüksek oranda eksprese edilen genin A549 hücrelerinin göçünü ve metastazını etkilediği keşfedildi.
Özet (Çeviri)
Leptomeningeal carcinoma (LMC) is mostly seen as a result of metastasis caused by melanoma, NSCLC and breast cancer and is formed by the placement of tumor cells in the meninges in the brain. Mutations and gene expression changes in patients are being investigated with applying different sequencing techniques, but its molecular mechanism remains unclear. In the first part of this thesis genes mutated in LMC caused by breast cancer (BC) were analyzed to identify the pathways that may be involved in the LMC development using an in-silico approach. From 16 studies that applied various sequencing techniques to LMC patients caused by three primary cancers, a meta-analysis was carried out. 24 genes were found mutated in BC-LMC patients. Molecular pathways in which the altered genes function was identified and then, 10 FDA approved drugs that treat BC, cross blood-brain barrier (BBB), and target mutated genes in BC-LMC were identified. In the second part, the scRNA-seq data from the Ruan et al 2020 study on CTC-CSF samples of NSCLC-LMC patients was used. The expression levels of genes with high expression were investigated and it was found that the expression of the C-X-C motif chemokine 17 (CXCL17) gene increased in LMC and decreased relative to normal in lung adenocarcinoma according to the UALCAN database. The genes with high expression in NSCLC-LMC patients and low expression in lung adenocarcinoma (LUAD) were determined. CXCL17 gene expression was increased in LMC and decreased relatively to normal in LUAD. It was aimed to study the proliferative, migration and metastatic abilities of the cells by overexpressing CXCL17 gene in the A549 cell line. It was discovered that this highly expressed gene affects the migration and metastasis of A549 cells.