Endüstriyel uygulamalarda atık ısılardan yararlanma yöntemlerinin belirlenmesi ve termofotovoltaik uygulama yapılması
Determining methods of utilizations of waste heat in industrial applications and marking a termophotovoltaic application
- Tez No: 418507
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER UTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Enerji tüketiminin her geçen gün artması, fosil kökenli enerji kaynaklarının ömrünün kısalması ve bu kaynakların çevreye saldığı kirletici emisyonlar, dünyada yeni enerji kaynakları arayışına ve kullanılan enerji kaynaklarından maksimum verim elde etme yönündeki araştırmalara hız kazandırmıştır. Bu çalışmada enerji kayıplarının minimize edilmesine katkıda bulunacak yöntemlerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Literatürden, endüstriyel uygulamalarda atık ısılardan faydalanma yöntemleri araştırılmış ve yüksek sıcaklıklardaki ısı kaynaklarından atmosfere salınan atık ısı enerjisini termofotovoltaik enerji dönüşüm sistemleri ile elektrik enerjisine dönüştüren teorik bir model oluşturulmuştur. Oluşturulan modelde, demir-çelik endüstrisindeki yüksek sıcaklıklı atık ısılardan ışınım yolu ile elektrik üretim amaçlı termofotovoltaik dönüşüm sistemi incelenmiştir. Termofotovoltaik enerji dönüşüm sistemi, ısı kaynağı, seçici yayıcı, filtre ve bir fotovoltaik hücre modülünden oluşmaktadır. Düzenekte bulunan ısı kaynağının, enerjiyi fotovoltaik hücre modülüne yayan seçici yayıcıya termal enerji sağlaması, fotovoltaik hücre modülünün de termal enerjiyi elektrik enerjisine çevirmesiyle kayıp enerji geri kazanılmıştır. Yapılan çalışmada elde edilen sonuçlar neticesinde termofotovoltaik enerji dönüşüm sistemlerinin uygulanabilirliği, verimliliği ve geliştirilmesine yönelik görüşler belirtilmiş ve öneriler sunulmuştur. Bu çalışmanın daha sonra yapılacak çalışmalara bir kaynak oluşturması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing energy demand, decreasing sources of fossil fuels and their polluting emissions quicken the research to find new energy sources and to get more efficient ways to use the existing ones. In this study the main aim is developing methods to minimize energy losses. First, methods for making use of waste heat in industrial applications in literature is studied. Then a theoretical model is developed to transform the waste heat energy to electrical energy by using thermophotovoltaic energy conversion systems. A thermophotovoltaic conversion system that generates electrical energy by using the radiation propagating from the waste heat of iron and steel industries is investigated. The thermophotovoltaic energy conversion system consists of heat source, selective emitter, fiter and a photovoltaic energy module. Part of the energy loss is recovered by providing thermal energy to photovoltaic cell module and then converting this thermal energy into electrical energy. Suggestions for feasibility and efficiency of thermophotovoltaic conversion systems is presented after getting the results of this study. It is aimed to provide a source for future works.