Mareograf istasyonlarındaki davranışların zaman serileri analizi ile tanımlanması: TUDES mareograf istasyonları örneği
The identification of the behaviours in tide gauges with time series analysis: Example of TUDES tide gauges stations
- Tez No: 418531
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ACAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Aksaray Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
Jeodezi, jeofizik, jeodinamik, hidroloji ve oşinografi gibi yer bilimleri alanında çalışan bilim dalları için deniz seviyesinin belirlenmesi önemlidir. Deniz seviyesinin belirlenmesi jeodezik çalışmalar da özellikle, yükseklik sistemleri için gerekli olan düşey datum belirleme çalışmalarında, Deniz Yüzeyi Topografyası (DYT) ile birlikte Ortalama Deniz Seviyesinin (ODS) belirlenmesi ve ayrıca mareograf istasyonlarına yakın alanların düşey yer kabuğu hareketlerinin belirlenmesinde kullanılır. Deniz yüzeyindeki değişimler; ayın ve güneşin fiziksel çekimi etkisiyle, depremlerin oluşturduğu ani yer değişimleri ve tektonik kara hareketleri ile meydana gelmektedir. Deniz seviyesindeki değişimler, uydu altimetre tekniği veya deniz kıyılarına kurulmuş olan mareograf istasyonlarındaki veriler kullanılarak belirlenebilmektedir. Bu tez çalışmasında deniz seviyesinde meydana gelen değişimleri belirlemek için Türkiye Ulusal Deniz Seviyesi İzleme Sistemi (TUDES)' e bağlı 10 adet mareograf istasyonunun 1984-2009 yılları arasındaki aylık ortalama deniz seviyesi verileri kullanılmıştır. Mareograf istasyonlarındaki uzun dönemli deniz seviyesi değişimlerinin belirlenebilmesi için zaman serileri analizi kullanılmıştır. Zaman serileri analizinde, Trend Bileşeni Analizi, En Küçük Kareler Yöntemi (EKK) ile Periyodik Bileşen Analizi ise Hızlı Fourier Dönüşümü (HFD) kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important to determine the sea level for the scientific fields that study the earth such as Geodesy, Geophysics, Geodynamics, Hydrology and Oceanography. Determination of the sea level is used in geodetic studies especially to determine the vertical datum required for height systems; to identify Mean Sea Level (MSL) together with Sea Surface Topography (SST) and the movement of vertical crustal areas near the tide gauge stations. Changes in the sea surface occur as a result of sudden land displacements triggered by earthquakes and tectonic movements that are caused by the gravity effect of the sun and the moon. Changing in the sea levels can be specified by using satellite altimetry technique or obtained data from tide gauges established on coastlines. In this thesis study, monthly mean sea level data of 10 tide gauges of Turkish National Sea Level Monitoring System (TUDES) are used for determining sea level changes between 1984-2009. Time series analysis has been used to determine the long-term changes of the sea level in tide gauges. In time series analysis, Trend Component Analysis is performed using Least Squares (LS) and Periodic Component Analysis is performed using Fast Fourier Transform (FFT).