Aksaray organize sanayi bölgesi (OSB) atıksu yönetimi ve çözüm önerileri
Wastewater management and solution proposals for organized industrial zone (OIZ)
  1. Tez No: 418532
  2. Yazar: FATMA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde endüstrileşmenin ayrı tesislerin kurulmasından ziyade, organize sanayi bölgelerinin içerisinde yapılaşarak sağlanması önerilmekte ve çeşitli kanun ve yönetmeliklerle teşvik edilmektedir. Endüstrilerin bir arada bulunmasıyla atıklarının yönetimi ve deşarjların kontrolünün kolaylaşmasıyla endüstrilerin çevreye etkileri de en aza indirilebilmektedir. Organize Sanayi Bölgeleri uygulamaları hem endüstrilerin önemli gider kalemlerini (çevre yatırımları, altyapı vb.) azaltmakta hem de kanunları uygulayan kurumların bu endüstrileri denetlemelerini kolaylaştırmaktadır. Gerçekleştirilen bu tez çalışmasında, mevcut olan arıtma tesisinin OSB'nin atıksu kapasitesini karşılama ve kalite standartlarına uygun arıtma yapabilme durumu araştırılmıştır. Firma sayıları, firmaların yapmış olduğu faaliyetler sonucu oluşan kirlilik yükleri firmaların kapasite raporları ve mevcut durumları dikkate alınarak çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, Aksaray Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü, Aksaray Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve bölge belediyelerdeki mevcut bilgiler de kullanılmış, mevcut durum tespit edilmiştir. Yapımı tamamlanmış olan atıksu arıtma tesisinin mevcut ve gelecek durum için yeterliliği tartışılmıştır. Çalışmada ülkemizdeki diğer organize sanayi bölgeleri atıksu yönetimleri de genel olarak değerlendirilip Aksaray Organize Sanayi Bölgesi ile karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the establishment of industrialization rather than individual plants developments in the organized industrial zones are proposed and are encouraged with various laws and regulations. The coexistence of industry and the waste management industry by facilitating the supervision of the legality of the discharge to the environment will be in effect for at least. This major expense items of the industry (environmental investments, infrastructure, etc..) as well as a law-enforcement agency to reduce these industries will facilitate monitoring. In this study, it was investigated the wastewater treatment plant capacity of the OIZ and ability to meet the quality standards for the appropriate treatment. Study was carried out with taking into account the number, pollution load capacity from activities and capacity reports of firms. For this purpose, the current situation has been identified by using the available information of from Aksaray Organized Industrial Zone Directorate, Aksaray Provincial Directorate of Environment and Urban Development and the region's municipalities. Competency of newly built wastewater treatment plant has been discussed for available and future cases. In this study, waste managements of other organized industrial zones in our country were also evaluated and comparison with Aksaray Organized Industrial Zone have been made.