Prefabrik modüler yapı üreten firmaların teklif hazırlamasında kullanılacak bir maliyet hesaplama sisteminin geliştirilmesi
A cost calculation system for preparation of proposals in prefabricated modular structure manufacturers
- Tez No: 418582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF TANSEL İÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Şantiye kurulumları öncesinde sahada çalışacak olan beyaz ve mavi yaka personele ait geçici yatakhane, yemekhane ve ofis ihtiyacı söz konusudur. Müteahhit firmalar, mobilizasyon kampı ihtiyaçlarını, prefabrik modüler yapı sistemlerini kullanarak ekonomik ve hızlı bir şekilde çözümleme yoluna gitmektedirler. Müteahhit firma, projenin büyüklüğü ölçeğinde çalıştıracağı beyaz ve mavi yaka personel sayısıyla orantılı prefabrik çözüm talebinde bulunur. Hazırlanan mimari çözümlerde ise yapıların şantiye sahasına göre konumlandırılmasından dolayı mimari değişkenlik söz konusudur. Müşterinin talep ettiği mimari doğrultusunda, yapıda kullanılacak malzemeler teknik şartnameye göre eğer yoksa da firmanın standart üretimine göre maliyetlendirmektedir. Bu işlem gerçekleştirilirken stoktan kullanılması gereken hammaddeler kontrol edilmektedir. Stok miktarı yetersizse iki durum söz konusudur: İlki, yetersiz hammaddelerin tedarik süreci başlar ve yapı maliyeti elde edilirken tedarik süresi, teslim zamanına eklenir. İkinci alternatif ise mevcut hammadde ile yapıyı oluşturacak bina sistemleri ve teknik özellikleri karar vericinin bilgisine sunulmaktadır. Müşteriye sunulacak alternatif senaryolarla, pazarlığa esas teşkil edecek gerçekçi fiyat ve gerçekçi teslim tarihlerini kapsayan, gerekiyorsa alternatif çözümün de bulunduğu teklif dosyası (teklif şartları, teklif fiyatı ve teknik özellikler ile birlikte) geliştirilen maliyet sistemi ile elde edilmiştir. Bu sayede; teklif süreci ve stok yönetimi konularında firmadaki verimlilik arttığı gibi karar vericiye de büyük kolaylık sağlamaktadır. Bunun yanı sıra taleplerin hızlı ve alternatifli cevaplanması müşteri ile olan ilişkileri güçlenirken firmanın da pazar payını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the many concerns faced by contractors prior to commencement of a construction site, is the need for temporary living accommodation, dining halls and offices for the on-site white and blue-collar workers. To resolve their needs quickly and economically, contracting companies invariably resort to use prefabricated modular building systems. Depending on the size of the project, the contracting company requires a prefabricated solution commensurate with the number of white and blue-collar workers it will employ. As for the prepared architectural solutions, an architectural change is possible since the buildings are located in accordance with the characteristics of the construction site. In line with the design requested by the client, the materials that need to be used in the structure are assessed in line with the technical specifications. If they don't have any prior technical specifications company's standard production will be used. While this procedure is being carried out, the raw materials that will be used from existing stocks are checked. If stock quantities prove to be insufficient, there are two alternative ways to proceed: In the first one, the process of procurement of the inadequate supply of raw materials is initiated and in addition to the construction costs, the lead time is added to the project delivery time. The second alternative is to present the lowest-cost structure and technical specifications possible with the current available raw materials to the decision-makers. The quotation (together with the offer conditions, the offer price and technical specifications) comprising the alternative scenarios to be presented to the customer, the realistic cost and realistic delivery deadlines, which are to serve as a basis for negotiation and, if needed, include alternative building system solutions, is a result of the cost estimation analysis system that has been developed. In this way, company efficiency is increased with regard to those issues such as the bidding process and inventory management, while offering great convenience to decision-makers. Furthermore, responding to demands quickly, and providing alternatives, strengthens the relationship with the customer and increases the market share of the company.