Bazı polihidroksi sübstitüe halkalı bileşiklerin sentezi için yeni yöntemlerin geliştirilmesi
Development of new method for synthesis of substituted some polihydroxy cyclic compounds
  1. Tez No: 418584
  2. Yazar: SÜMEYYE DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sunulan bu çalışmada, (3aR,7aS)-1,3,3a,4,7,7a-hekzahidroizobenzofuran, çeşitli karbaşeker analoglarının sentezi için anahtar bileşik olarak kullanıldı. Başlangıçta, anahtar bileşiğin alken parçası fotooksijenasyona tabi tutuldu ve iki hidroperoksit elde edildi. Onlara herhangi bir saflaştırma yapılmadan hidroperoksitlerin dimetil sülfür varlığında titanyum tetraizopropoksit katalizli indirgenmesi iki alkol izomerini verdi. Daha sonra, onlar piridin içinde Ac2O ile asetatlandı ve ilgili yapılardaki çift bağın m-CPBA ile epoksidasyonuna takiben asetat gruplarının CH3OH içinde NH3 ile hidrolizi epoksi alkol izomerlerinin oluşumuyla sonuçlandı. Bu izomerler su varlığında asit (H2SO4) ile trans-dihidroksilasyon reaksiyonuna tabi tutuldu ve serbest hidroksil gruplarının asetillenmesi benzofuran triasetatları oluşturdu. Triasetatların sülfamik asit katalizli furan halkası açılma reaksiyonu ve daha sonra asetat gruplarının amonyak ile hidrolizi hedeflenen karbaşeker bazlı siklohekzan pentolleri verdi. Son olarak bu tezde elde edilen tüm ürünler kromatografik ve kristalografik yöntemler ile ayrıldı ve saflaştırıldı. Ayrıca onların yapıları 1H-NMR and 13C-NMR spektrumları kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In the presented study, (3aR,7aS)-1,3,3a,4,7,7a-hexahydroisobenzofuran was used as key compound for the synthesis of various carbasugar analogues. In the beginning, the alkene moiety of the key compound was submitted to photooxygenation and afforded two hydroperoxides. Without any purification of them, reduction of hydroperoxides with titanium tetraisopropoxide catalyzed in the presence of dimethyl sulfide gave two alcohol isomers. Then, they were acetylated with Ac2O in pyridine and epoxidation of the double bond in the related structures with m-CPBA followed by hydrolysis of the acetate groups with NH3 in CH3OH resulted in the formation of epoxy alcohol isomers. These isomers were subjected to an trans-dihydroxylation reaction with acid (H2SO4) in the presence of water and acetylation of the free hydroxyl groups produced benzofuran triacetates. Furan ring-opening reactions of the triacetate products with sulfamic acid catalyzed and the subsequent hydrolysis of the acetate groups with ammonia gave the targeted cyclohexane pentols carbasugar-based. Finally, all products obtained in this thesis were separated and purified by chromatographic and crystallographic methods. Also, the structures of them were determined by using 1H-NMR and 13C-NMR spectra.