Yeni tip schiff bazı ligandlarının sentezi karakterizasyonu, kompleksleşme, polimerleşme ve katalitik özelliklerinin araştırılması
Synthesis, characterization of new schiff base ligand and investigation of complexation, polymerization and catalytic properties
  1. Tez No: 496213
  2. Yazar: SEÇKİN DERİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada salisilaldehit ile 2-etonol amin kullanılarak Salisilaldehit etanolamin ligandının sentezi ve bu ligandın metalik tuzları ile etanolik çözeltiler içinde kompleksleri sentezlenmiştir. Komplekslerin hazırlanmasında ZnCl2, NiCl2.6H2O, Co(OAc)2.4H2O, FeCl3.6H2O, MnCl2.4H2O, TiCl4, Cd(OAc)2.2H2O, ZrCl3 tuzları kullanıldı. Sentezlenen hidroksil fonksiyonel grubu içeren komplekslerin metal içeren ester polimerleri, izofitaloil klorür monomeri kullanılarak hazırlanmıştır. Hazırlanan Schiff bazı kompleksleri ve Schiff bazı polimerlerinin karakterizasyonları FT-IR, UV-Vis, Kütle, 1H, 13C NMR ve ICP spektroskopisi metodları ile açıklanmıştır. Oksidasyon reaksiyonları, doğal kırmızı meyvelerin boyasını karakterize etmek üzere polihidroksi fenolik boyalardan Morin kullanılarak online-spektroskopik metod ile gerçekleştirildi. Ölçümler pH 10.5'de tampon çözeltisi ortamında H2O2 oksidanı eşliğinde hazırlanan katalizör örnekleri ile yapıldı. Katalizör olarak sentezlenen Schiff bazı kompleksleri ve poliester polimerleri kullanıldı. Ağartma potansiyelinin ölçülmesinde Morinin UV-Vis spektrumlarında 411 nm'deki en yüksek absorbansının zamanla azalması olarak gözlemlendi. Sonuçlar % ağarma değerleri olarak zamana karşı grafiğe geçirildi ve değerlendirildi. Hazırlanan metal içeren ester polimerlerin kinetik ölçümleri değerlendirildiğinde polimerlerin komplekslere göre daha hızlı ağartma kinetiğine sahip oldukları belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this work, the synthesis of salicylaldehyde ethanolamine ligand and its complexes in ethanol solutions with metal salts of this ligand were synthesized using salicylaldehyde and 2-ethanol amine. The complexes were prepared using ZnCl2, NiCl2.6H2O, Co(II)OAc.4H2O, FeCl3.6H2O, MnCl2.4H2O, TiCl4, Cd(II)OAc.2H2O, ZrCl3 salts. Metal containing ester polymers of the complexes containing the hydroxyl functional group were prepared using isophthaloyl chloride monomer. The characterization of the prepared Schiff's complexes and polymers is explained by the FT-IR, UV-Vis, Mass, 1H, 13C NMR and ICP spectroscopy methods. Oxidation reactions were carried out by the online spectroscopic method using morin from polyhydroxy phenolic dyes to characterize the paint of natural red fruits. Measurements were made with catalyst samples prepared at pH 10.5 in the buffer solution environment in the presence of H2O2 oxidant. The prepared Schiff base complexes and polyester polymers were used as the catalysts. As the bleaching potential was measured, the highest absorbance at 411 nm in Morin UV-Vis spectra was observed to decrease over time. The results were plotted against time as percent bleaching values. When the kinetic measurements of the prepared metal containing ester polymers were evaluated, it was found that the polymers had faster bleaching kinetics than the complexes.