Diaminospiro siklotetrafosfazen türevlerininin dna ve antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of antimicrobial and dna activities of diaminospiro cyclotetraphospazen derivatives interaction
  1. Tez No: 418612
  2. Yazar: MUSTAFA ATALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT BOZARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, yeni sentezlenmiş 6 fosfazen bileşiğin; insan patojeni olan bakteri ve mantarlar üzerindeki antimikrobiyal aktiviteleri ve DNA etkileşimleri araştırıldı. Bu amaçla, 6 farklı fosfazen bileşiğinin antimikrobiyal aktivite çalışmaları için Bacillus subtilis (ATCC 29213), Bacillus cereus (NRLL B-3008), Staphylococcus aureus(ATCC 6538), Escherichia coli (ATCC 35218), Escherichia coli (ATCC 25922), Enterococcus facealis (ATCC 29212) ve Pseudomonas aureginosa (ATCC 27853), Klebsiella pnemonia, Salmonella typhimurium olmak üzere 9 adet patojen bakteri ve Candida albicans (ATCC 10231), Candida tropicalis (ATCC 13803) ve Candida krusei (34135) mayaları kullanıldı. Agar Kuyucuk Difüzyon Yöntemi antimikrobiyal aktivitenin belirlenmesi amacıyla kullanıldı. Maddelerden PA4 hariç diğer bileşiklerin en az 1 bakteri suşuna karşı aktivite gösterdiği belirlendi. PA5 sadece P. aureginosa bakterisine karşı aktivite gösterirken PA1, PA3 ve PA6 bileşikleri sırasıyla 6, 5 ve 4 test bakteri suşuna karşı mikrobiyal aktivite gösterdiği belirlendi. Bileşiklerin hiç biri test edilen maya suşlarına karşı herhangi bir antifungal aktivite göstermemiştir. Çalışılan bileşikler arasında en fazla sayıda mikroorganizmaya karşı etki gösteren ve en geniş inhibisyon zonu oluşturan PA1'in en etkili antimikrobiyal aktiviteye sahip bileşik olduğu tespit edildi. Sentezlenen bileşikler ile pBR322 plazmid DNA arasındaki etkileşim agaroz jel elektroforez yöntemiyle incelendi. Tüm maddelerin konsantrasyona bağlı olarak DNA'yı parçalama ve kesme şeklinde etkiler gösterdikleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, antimicrobial activities and DNA interaction on bacteria and fungus which are human pathogen of newly synthesized 6 phophazene compounds have been searched. For his purpose, were evaluated against nine patogen which are Bacillus subtilis (ATCC 29213), Bacillus cereus (NRLL B-3008), Staphylococcus aureus (ATCC 6538), Escherichia coli (ATCC 35218), Escherichia coli (ATCC 25922), Enterococcus facealis (ATCC 29212) ve Pseudomonas aureginosa (ATCC 27853), Klebsiella pnemonia, Salmonella typhimurium and ferments, Candida albicans (ATCC 10231), Candida tropicalis (ATCC 13803) and Candida krusei (34135) have been used for antimicrobial activities of PA1, PA2, PA3, PA4, PA5 and PA6 compounds of phophazenes. Agar well diffusion technique has been used to determine the antimicrobial activities of test compounds. All of compounds, except PA4, shown activity against at least 1 bacterial strain. PA1, PA3 and PA6 compounds were shown antimicrobial activity against 6, 5 and 4 bacterial strains, respectively. No activity of compounds were observed against fungal strains, that is, all 3 test fungi strains were resistant to these newly synthesised fosfazen compounds. Among the synthesized compounds, PA1 was the highest inhibition zone and the most active agents against to susceptible the reference strain Salmonella typhimurium. The interaction between the newly synthesised compounds and pBR322 plazmid DNA were observed on agarose gel electrophoresis. It was examined that all fosfazen componds tested for this study, depending on the concentration of compounds, showed effects on DNA destruction and cleavage.