Spiro fosfazen türevi bileşiğin hidroksi piridin türevleri ile reaksiyonlarının incelenmesi
Investigation of the actions of spirophosphazene derivative compound with hydroxypyridine derivatives
- Tez No: 1002045
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA BEGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada spiro-N,N'-diizopropilpropan-1,3-diamino-fosfazen türevi bileşiğin hidroksi piridin (2-hidroksi, 3-hidroksi-, 4-hidroksi piridin) türevleri ile reaksiyonlarının yapılarak, reaksiyon şartlarının belirlenmesi ve elde edilen yeni piridiloksi sübstitüe fosfazen türevlerinin yapılarının karakterize edilmesi amaçlandı. Bu amaç için, ilk olarak hekzaklorosiklotrifosfazatrien (N3P3Cl6) ile N, N'-diizopropilpropan-1,3-diaminin diklorometan içindeki reaksiyonundan başlangıç maddesi olarak kullanılan monospirofosfazen türevi bileşik elde edildi. İkinci aşamada elde edilen monospirofosfazen türevi bileşik hidroksi piridin türevleri (2-hidroksi-, 3-hidroksi-, 4-hidroksi piridin) ile Cs2CO3' ın varlığında aseton içinde etkileştirildi. Bu reaksiyonların sonunda yeni piridiloksi sübstitüe spirofosfazen türevi bileşikler sentezlendi. Sentezlenen bileşikler reaksiyon karışımlarından ince tabaka (TLC) ve kolon kromatografisi teknikleri kullanılarak saflaştırıldı. Sentezi yapılan yeni spiro fosfazen türevi bileşiklerin yapısal karakterizasyonu için elementel analiz, 1H NMR, 13C NMR, 31P NMR ve FT-IR spektrumu tekniklerinden yararlanıldı. Hazırlanan piridiloksi sübstitüe fosfazen türevleri ilk olarak bu çalışmada sentezlenmiştir. Bu tür bileşikler çok merkezli koordinasyon ligantlarıdır. Bu ligantların değişik metaller ile kompleksleri hazırlanabilir ve değişik uygulama alanları belirlenebilir. Bu nedenle elde edilen bileşikler literatüre katkı sağlayacak önemli bileşiklerdir. Ayrıca reaksiyonların inert ortam kullanılmadan normal atmosfer koşullarında yapılmış olması da önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the reaction conditions of the spiro-N,N'-diisopropylpropan-1,3-diamino-phosphazene derivative compound with hydroxypyridine (2-hydroxy, 3-hydroxy-, 4-hydroxypyridine) derivatives and to characterize the structures of the newly obtained pyridyloxy-substituted phosphazene derivatives. For this purpose, a monospirophosphazene derivative compound, used as a starting material, was first obtained from the reaction of hexachlorocyclotrifosfazatriene (N3P3Cl6) with N,N'-diisopropylpropan-1,3-diamine in dichloromethane. In the second stage, the obtained monospirophosphazene derivative compound was reacted with hydroxypyridine derivatives (2-hydroxy-, 3-hydroxy-, 4-hydroxypyridine) in acetone in the presence of Cs2CO3. At the end of these reactions, new pyridyloxy-substituted spirophosphazene derivative compounds were synthesized. The synthesized compounds were purified from the reaction mixtures using thin-layer chromatography (TLC) and column chromatography techniques. Elemental analysis, 1H NMR, 13C NMR, 31P NMR, and FT-IR spectroscopy techniques were used for the structural characterization of the newly synthesized spirophosphazene derivative compounds. The prepared pyridyloxy-substituted phosphazene derivatives were synthesized for the first time in this study. These types of compounds are polycentric coordination ligands. Complexes of these ligands can be prepared with various metals, and different application areas can be determined. Therefore, the obtained compounds are important compounds that will contribute to the literature. In addition, it is important that the reactions were carried out under normal atmospheric conditions without using an inert environment.