Connecticut ve utility intrüzyon arklarının üst kesici dişler üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Intrusive effects of the connecticut intrusion arch and the utility intrusion arch
  1. Tez No: 418633
  2. Yazar: MİHRİ AMASYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ SAĞDIÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmamızın amacı Connecticut İntrüzyon Arkı (CIA) 'nın etkinliğinin Utility İntrüzyon Arkı (UIA) ile karşılaştırılmasıdır. Çalışmamaız aşağıdaki özelliklere sahip 20 hasta üzerinde yürütülmüştür; • İskeletsel Sınıf I yada II malokluzyon, • Artımış örtülü kapanış, • Normal büyüme modeli, • Karma yada daimi dişlenme dönemi,Overerüpsüyon gösteren üst kesici dişler. Birinci gruptaki 10 bireye CIA ,ikincigruptaki 10 bireyeise UIA uygulanmıştır.Tedavi başında ve 6. Ayın sonunda lateral sefolometrik röntgenler alınmıştır. Grup içi farklılıklar Wilcoxon analizi ile belirlenmiş, gruplar arası farklar ise Mann Whitney U testi ile değerlendirilmiştir. Her iki apareyin de üst çene üzerinde etkili olmadığı saptanmıştır. Diğer taraftan, iki apareyin molar ekstrüzyonuna bağlı olarak alt çeneyi aşağı ve geriye rotasyona zorladığı görülmüştür .Alt çenenin bu rotasyonu ön yüz vealt ön yüz yüksekliliklerinde artışa sebep olmuştur. UIA grubunda birinci büyükazılarda görülen distal tippingin apareyin daha rijit olmasından kaynaklandığı düşünülmüştür.Üst kesici dişlerde belirlenen intrüzyon ve protruzyon hareketini alt kesicilerin de uyum sağlayarak takip ettiği tespit edilmiştir. Alt ve üst kesici dişlerdeki protrüzyon hareketi stabilite yönünden arzulanan kesiciler arası açının azalmasına yol açmıştır. Ancak alt ve üst dudakların kesici hareketlerinden etkilenmediği saptanmıştır. Araştırmamız sonunda, her iki intrüzyon arkının da benzer dişsel ve iskeletsel etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Süper elastik nitinol telden prefabrik olarak üretilen Connecticut İntrüzyon Arkı'nın artmışörtülü kapanuş tedavilerinde diğer intrüzyon mekaniklerine bir alternatif olarak uygulanabileceği ve çene-yüz sisteminin etkilenmesinin istenmediği olgularda ilave ankraj tedbirleri alınması gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the efficiency of Connecticut Intrusion Arch (CIA) with Intrusion Arch (UIA) . Our study is carried out on 20 patient with following characteristics; • Skeletal Class I or II malocclusion • Deep overbite • Normal growth pattern • Mix or permanent dentition • Overerupted upper incisors The CIA was applied to the first group and the UIA to the second group of 10 patient. Lateral cephalometric radiograms were taken at the beginning of the treatment and the end of 6th month. The variations in the same group were determined with Wilcoxon analysis and the differences between the two groups were evaluted with Mann Whitney U test. It is determined that neither CIA nor UIA has an effect on maxilla. On the other hand, both of the appliances forced the mandible to posterior rotation which is caused of molar extrusion . And posterior rotation of mandible increased the anterior and lower anterior facial heights. In UIA group also distal tipping of upper first molars are observed which may be caused of the appliance rigitidy. Upper incisors are intruded and protruded while lower incisors spontaniously followed the protrusion of upper incisors. Protrusion of lower and upper incisors caused to reduction of interinsizal angle which is expected for long term stability. Unless neither upper nor lower lips are effected from the intrusion and protrusion of incisors. It is determined that,both of the intrusions arches have similiar skeletal and dental effects. The prefabric Connecticut Intrusions Arch which is made of superelastic nitinol wire provides an alternative to the other intrusion mechanics and it can be used if any skeletofacial change expected