Sınıf II bölüm 2 malokluzyonlu genç erişkinlerde Ricketts ve Nanda tedavi tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of Ricketts and Nanda treatment mechanics in young adults with a class II division 2 malocclusion
- Tez No: 248385
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ARICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı Ricketts Utility ve Nanda CIA intruzyon mekanikleriyle tedavi edilen bireylerde oluşan dento-fasiyal değişikliklerin sınıf II bölüm 2 malokluzyonun düzeltilmesindeki katkısını araştırmak ve elde edilen sonuçları karşılaştırmaktır.Angle Sınıf II Bölüm 2 malokluzyona ve 4 mm'den daha fazla overbite'a sahip olan 24 hasta (18 kız, 6 erkek) bu klinik çalışma için seçildi. Bütün hastalar ortalama 17.5 yıl yaşa sahip genç erişkindi. On iki hasta (10 kız, 2 erkek) ortalama 28 ay süreyle Ricketts Utility ark mekanikleri ile tedavi edildi. Diğer 12 hasta (8 kız, 4 erkek) ortalama 30 ay süreyle Nanda CIA mekanikleri ile tedavi edildi. Tedavi öncesi (T1) ve sonrasında (T2) normal okluzal ilişkide ki sefalometrik yan kafa radyogramları alındı. Açısal ve boyutsal sefalometrik ölçümler kullanılarak bu kayıtlar üzerinde iskeletsel ve dişsel değişiklikler incelendi. Grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarda, parametrik ve parametrik olmayan istatistik testleri % 95 güvenilirlik sınırları içerisinde kullanılarak istatistiksel olarak anlamlı olan farklar araştırıldı.Ricketts ve Nanda mekaniklerinin her ikisinin de bütün hastalarda derin kapanış problemini çözmüş olmalarına rağmen, bu sonuç daha çok arklarda oluşan göreceli gömülme hareketlerinden kaynaklanmaktaydı. Her iki tedavi grubunda da üst kesici dişlerde ileriye hareket ve gömülme, alt kesici dişlerde ileri hareket ve gömülme, üst daimi birinci büyük azı dişlerde ileriye hareket ve uzama, alt daimi birinci büyük azı dişlerde öne hareket, derin kapanışın azalması ve alt dudak konumunun normal değerlere yaklaştığı belirlendi.Ricketts ve Nanda intruzyon mekanikleri sınıf II bölüm 2 malokluzyonların, özellikle de derin kapanışın, düzeltilmesinde etkilidirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study were to investigate and to compare the skeletal and dental changes contributing to the corrections of class II division 2 malocclusion in subjects treated either with Ricketts Utility or Nanda Connecticut Intrusion Arch (CIA) mechanics.Twenty-four patients (18 female, 6 male) had an Angle Class II division 2 malocclusion with an overbite greater than 4 mm were selected for this study. All patients were young adults with a mean age 17.5 years. Twelve (10 female, 2 male) patients were treated with Ricketts Utility Arch mechanics for a mean treatment time of 28 months. The other 12 patients (8 female, 4 male) had treatment with Nanda CIA mechanics for a mean time of 30 months. Cephalometric lateral radiographs in habitual occlusion were taken before (T1) and after and (T2) treatment. By using cephalometric angular and linear measurements, these records were used to evaluate the skeletal and dental changes. Parametric and nonparametric statistical analyses were used to search the any significant differences either within the groups or between the groups at 95 % confidence level.Although treatment with both of the Ricketts and Nanda mechanics solved the deep-bite problems in all patients, these results were mainly due to the relative intrusion movements. Proclination and intrusion of the maxillary incisors, proclination and intrusion of the mandibular incisors, mesialisation and extrusion of the maxillary molars, mesialisation of the mandibular molars, reduction of deep-bite and a normalization of the lower lip position were found in both treatment groups.The Ricketts and Nanda intrusion mechanics were efficient in the correction of Class II Division 2 discrepancy, particularly in the correction of deep-bite.