2005-2006 yıllarında hastanemize başvuran zehirlenme vakalarının retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective evaluation of poisoning cases admitted to our hospital between 2005-2006 years
  1. Tez No: 418634
  2. Yazar: EDA KEPENEKLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÜLKER ERTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızda 01 Ocak 2005-31 Aralık 2006 tarihleri arasında Dr.Sami Ulus Kadın-Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran zehirlenme olgularının epidemiyolojik özellikleri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastanemize 2005 ve 2006 yılları arasında hem poliklinik başvuru sayılarında hem de zehirlenme olgusu başvurularında artış gözlenmiştir. 6 yaşın altındaki olgular değerlendirildiğinde erkek olguların daha sık olduğu görülmüştür. İntihar amacıyla gerçekleşen zehirlenme olgularında ise kızların çoğunlukta olduğu ve bunların büyük kısmının ilaçla gerçekleştiği görülmüştür. Zehirlenmeler en sık 2-3 yaş grubunda görülmektedir. Zehirlenmelerin büyük çoğunluğu kaza sonucu gerçekleşmiştir. Zehirlenmeler içinde en sık etkenin ilaçlar olduğu, çamaşır suyu, ozon ve tuz ruhu ile olan zehirlenmelerin ise geçmiş yıllara göre belirgin arttığı saptanmıştır. Zehirlenme olguları yaz mevsimlerinde artış göstermektedir. Özellikle ev temizlik ürünleri ve besin zehirlenmelerinde artış görülmektedir. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sonbahar ve kış mevsiminde artmaktadır. Zehirlenme olgularımızın yarısı asemptomatik olmakla birlikte en sık semptomlar kusma, letarji, hiperemi, huzursuzluk ve baş ağrısı olarak saptanmıştır. Bu olguların büyük çoğunluğunun olaydan itibaren ilk 2 saatte başvurduğu görülmüştür. Çalışmamızda hastalara en sık genel izlem, monitorizasyon ve oksijen tedavisi uygulandığı saptandı. Olgularımızın yaklaşık yarısı 24 saatten az gözlenmişti. Çalışmanın yapıldığı 2 yıllık dönemde kaybedilen olgu olmamıştır. Zehirlenmeler olgularında geçmiş yıllara göre mortalite oranı azalmakla birlikte halen çocukluk çağının önemli sorunları arasındadır. Bu nedenle birincil sorumluluk ailelerin olmakla birlikte, sağlık kuruluşlarına, basın-yayın organlarına ve okullara da görev düşmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, epidemiological characteristics of poisoning cases admitted to the Dr. Sami Ulus Training and Research Hospital between January 1 2005-31 December 2006 were retrospectively analyzed. It was observed that there was an increase in both the number of outpatient admittance and poisoning cases in our hospital between 2005 and 2006. When patients under the age of 6 were evaluated there was male predominance. There was female predominance in suicidal poisoning cases and drugs were in the first place. Poisoning is seen most often in the 2-3 years age group. The majority of poisonings occurred accidentaly. Poisoning with the drugs is the most common poisoning type and poisoning with bleach, hydrochloric acid and ozone has been found to significantly increased compared to previous years. Poisoning cases are on the rise in the summer. In particular, there is an increase poisoning with household cleaning products and food poisoning. Carbon monoxide poisoning is increased during autumn and winter. The half of our poisoning cases were asymptomatic. The most common symptoms were vomiting, lethargy, hyperemia, irritability and headaches. The majority of these cases has been shown to apply in the first 2 hours, since the incident. It was found that, the most common therapies were monitorization and follow-up and oxygen support. Approximately half of the patients were observed less than 24 hours. No any fatality has been observed during the study period. The mortality rate in poisonings cases is low compared to previous years, but it is still the important issues of childhood. Therefore, the task falls to the health organizations, media bodies and schools although the primary responsibility is belong to the parents.