Sequential testing of a series system in batches
Seri sistemin gruplar halinde sıralı sınanması
- Tez No: 418643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TONGUÇ ÜNLÜYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde sıralı sınama probleminin değiştirilmiş maliyet yapısına sahip yeni bir uzantısını inceliyoruz. Sıralı sınama probleminde olduğu gibi test sonuçları ve karar arasında belirli bir bağlantı olduğunu kabul varsayıyoruz. Yani, olumlu bir sonuç elde edince veya tüm testler olumsuz sonuç verirse sınamayı durduruyoruz. Bizim incelediğimiz uzantı, sağlık alanındaki uygulamalardan motive olarak, testlerin gruplar halinde yapılması ile ilgili bir sabit maliyetin olduğunu kabul eder. Buradaki genel kanı daha fazla test grup halinde yapılınca test süreci içerisindeki toplam sabit maliyetin azalacağıdır. Amaç birlikte yapılacak test gruplarını ve bunların sıralarını bularak beklenen maliyeti enaza indirmektir. Biz bu tezde tüm testlerin birlikte yapılabildiği ve sadece bazı test kümelerinin birlikte yapılabildiği iki durumun üzerinde ayrı ayrı çalı¸sıyoruz. Biz her iki durum için problemi analiz ediyor, çözüm algoritmaları geliştiriyor ve algoritmaların perfomansını rasgele yaratılmış örnekler üzerinde inceliyoruz
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study a new extension of the Sequential Testing problem with a modified cost structure that allows performing of some tests in batches. As in the Sequential Testing problem, we assume a certain dependence between the test results and the conclusion. Namely, we stop testing once a positive result is obtained or all tests are negative. Our extension, motivated by health care applications, considers fixed cost associated with executing a batch of tests, with the general notion that the more tests are performed in batches, the smaller the contribution of the total fixed cost of the sequential testing process. The goal is to minimize the expected cost of testing by finding the optimal choice and sequence of the batches available. We separately study two di fferent cases for this problem; one where only some subsets of all tests can be performed together and one with no restrictions over tests. We analyze the problem, develop solution algorithms and evaluate the performance of the algorithms on random problem instances for both both cases of the problem.