Effect of individual desires on the segregation of network society
Bireysel isteklerin toplumun ayrışması üzerindeki etkisi
- Tez No: 418642
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RANA ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada bireysel isteklerin toplumun ayrışmasına olan etkileri incelenmiş ve elde edilen sonuçların ayırt edilebilmesi için yeni yöntemler geliştirilmiştir. Schelling'in ayrışma modeline göre, bireylerin belirli bir toleransı vardır ve kendilerine benzemeyenlerin oranı toleransın izin verdiği miktarı geçince bireyler yer değiştirmektedir. Halbuki bazı sosyoloji çalışmaları gösteriyor ki, bireylerin kendine benzemeyenlerle bir araya gelmek için de sebepleri olabilir. O nedenle simülasyonlara toleransın yanısıra ötekiyle bir arada olma isteği de eklenebilir. Simülasyon sonuçlarımıza göre, bu istek düşük seviyede bile olsa böyle isteğinin oluşu ayrışma seviyesini düşürüyor. Daha sonra toleransı ve ötekiyle olma iste˘gini içeren farklı fayda fonksiyonları tanımlayarak, bireylerin hangi durumda entegre olduğu, ayrıştığı ya da ters homofilik bir düzen olu¸sturduklarını inceledik. Bu arada geleneksel ayrı¸sma indekslerine göre aynı sonuçları verdiği halde farklı desenler veren ağlar olduğunu gördük. Bunların komşuluk dağılım fonksiyonu adını verdiğimiz bir yöntemle ayırt edilebilmesini sağladıktan sonra altta yatan motifleri inceledik ve bireylerin kom¸sularıyla olu¸sturdukları motiflerin ağın desenini belirlediğini gördük. Kümelenme katsayısı farklı olan motifler, yayılım ve ortaklaşa davranış gibi durumlarında farklı sonuçlara neden olacaktır. Bu nedenle politika oluşturucular bireylerin fayda fonksiyonlarını değiştirecek düzenlemeler yaparken, toplumun ayrışma seviyesini etkilemenin yanısıra bireylerin komşularıyla oluşturacakları motifleri etkileyeceklerini ve bunun da farklı sosyal dinamikler doğurabileceğini gözardı etmemelidirler.
Özet (Çeviri)
In this thesis, eff ect of individual desires on the segregation of society is investigated and new methods are defined to distinguish the outcomes. According to Schelling's segregation model, agents have a tolerance and when the ratio of dissimilar neighbors exceeds the tolerance level, agents change their place. However, some sociological studies show that people can have an incentive to come together with dissimilar ones. Thus, a desire for diversity can be defined at simulations. According to simulation results, even if the desire for diversity is low, existence of this desire decreases the segregation level of society. We then defined di fferent utility functions which include tolerance and desire for diversity and saw under which utility functions agents segregate, integrate or form an inverse homophilic network. Moreover, we observed that there can be networks with the same traditional segregation indices, but di fferent patterns. We distinguished these patterns with a new measure named neighborhood distribution function. Then the motifs that agents form with their neighbors are investigated, and we showed that diff erent motifs lie behind the di fferences in network patterns. Motifs with di fferent clustering coeffcients can aff ect the situations like di ffusion and collective action. Because of that, while policy makers o er regulations which can change individuals' utility functions, it should not be ignored that these changes can a ffect the segregation level of society as well as the neighborhood motifs which can give rise to new social dynamics.