Fluorescent nanohybrids based on asymmetrical cyanine dyes decorated carbon nanotubes
Asimetrik siyanin boyalarıyla dekore edilmiş karbon nanotüplerden oluşan floresan nanohibritlerin hazırlanması
  1. Tez No: 418644
  2. Yazar: ÖZGE ÇAVUŞLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ ÇAKMAK CEBECİ, DR. HAYRİYE ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, Science and Technology, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde, karbon nanotüplerin (CNT) biyomedikal uygulamalarda optik olarak tespit edilebilmesi ve görüntülenebilmesi için CNT'lere yeni optik özellikler kazandırılması üzerine çalışılmıştır. CNT'lerin ve DNA ile sarılı CNT'lerin, asimetrik siyanin boyaları ile etkileşimiyle oluşan hibrid yapıların floresan sistemlere uygulanabilirliği araştırılmıştır. CNT'lerin asimetrik siyanin boyaları ile etkileşmeleri sonucunda nonkovalent olarak birbirlerine bağlandıkları ve absorbanslarının arttığı gözlemlenmiştir. Böylece, CNT ve boya moleküllerinin ışık absorbe eden bir nano dizi oluşturdukları tespit edilmiştir. Ancak, elde edilen bu iki bileşenli yapının floresan özellik göstermediği görülmüştür. Buna alternatif olarak, DNA ile sarılı CNT'lerin asimetrik siyanin boyaları ile etkileşimleri incelendiğinde, absorbans spektrumunda oluşan değişikliklerin yanında CNT'lerin floresan hale geldiği de görülmüştür. Raman spektrumunda oluşan kaymalar ile kurulan CNT/boya nanoyapıları ve DNA/CNT/boya nanoyapıları arasındaki nonkovalent bağlanma kanıtlanmıştır. Floresan esaslı termal analiz ile DNA/CNT/boya nanoyapılarının termal stabilitesi araştırılmıştır. Ayrıca, geçirmeli elektron mikroskobu (TEM) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile DNA/CNT nanoyapılarının disperse oldukları gözlemlenmiştir. Bunlara ek olarak, üç bileşenli yapılar konfokal mikroskopi ile görüntülenmişlerdir. CNT'ler UV ışığı ile uyarıldıklarında floresan hale gelmişlerdir. Çalışmalarımız sonucunda, DNA ile sarılı CNT'lerin asimetrik siyanin boyalarının bağlanması ve floresan hale gelmeleri için uygun bir iskelet görevi gördüğü gösterilmiş, ilk defa boya moleküllerinin CNT'lere bağlandığında floresan hale geldiği bir yapı ortaya konulmuş, böylece CNT'lerin floresan etiketlenmeleri konusunda yeni bir yaklaşım sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we focused on imparting new optical properties to carbon nanotubes (CNTs) to allow their optical detection and visualization in biomedical applications. We investigated the interactions of CNTs and DNA wrapped CNTs with asymmetrical cyanine dye molecules to study the applicability of resulting hybrid materials to fluorescent based systems. When CNTs interacted with asymmetrical cyanine dyes, they constructed a light absorbing nanoarray. However, the fluorescence emission of the two component structure was quenched. Alternatively, when single stranded DNA (ssDNA) wrapped CNTs interacted with asymmetrical cyanine dye molecules not only the absorbance intensity was altered but also the fluorescence intensity increased several fold. The assembly of CNT/dye nanohybrids and ssDNA/CNT/dye nanohybrid was also demonstrated by a shift in Raman spectrum indicating noncovalent binding. The thermal stability of ssDNA/CNT/dye nanostructures was investigated by fluorescence-based thermal analysis. Additionally, individually dispersed ssDNA/CNT nanohybrids and ssDNA/CNT/dye nanohybrids were visualized by transmitted electron microscopy (TEM) and scanning electron microscopy (SEM). Moreover the fluorescence of three component nanohybrids was visualized with confocal microscopy. When CNTs were excited with UV light, they became fluorescent. We have demonstrated that ssDNA wrapped CNTs can act as a scaffold on which asymmetrical cyanine dyes can self-assemble with increased quantum yields. Our work demonstrates the first example that a fluorophore lights up when it binds CNTs, thus provides a novel approach for the fluorescent labeling of CNTs.