Multidimensional quasi-cyclic and convolutional codes
Çok boyutlu sanki-devirsel ve konvolusyonel kodlar
  1. Tez No: 418666
  2. Yazar: BUKET ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM GÜNERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez calısmasında, sanki-devirsel kodların cok boyutlu genellemeleri sunulup cebirsel ozellikleri ile cok boyutlu konvolusyonel kodlarla olan iliskileri ele alınmıştır. Bu genellestirilmis kodlara n-boyutlu sanki-devirsel kodlar adı verilmistir.Cok boyutlu sanki-devirsel kodların birlesik yapısı tanımlandıkları cismin genislemeleri uzerindeki daha kısa kodlar cinsinden verilmistir. Bu birlesik yapı sayesinde nboyutlu sanki-devirsel kodların asimptotik iyi oldukları gosterilmistir. Daha sonra sanki-devirsel ve konvolusyonel kodların bilinen iliskisi cok boyuta genellenmistir. Bir boyutlu durumda her konvolusyonel kodun serbest uzaklığının iliskili sanki-devirsel kodun minimum uzaklığı tarafından alttan sınırlı oldugu Lally tarafından ispatlanmıstır. Verilen her n-boyutlu konvolusyonel kodla iliskili bir nboyutlu sanki-devirsel kod oldugu gosterilmistir. Benzer bir sonucun cok boyutlu durumda da gecerli oldugu ozel bir 2-boyutlu tek uretecli konvolusyonel kod sınıf icin gosterilmistir. Ayrca, 1-boyutlu tek uretecli konvolusyonel kodların polinom uretec matrislerinin katastrok olmaması icin yeni bir tarif bulunmus, n-boyutlu tek uretecli konvolusyonel kodlarn polinom uretec matrislerinin katastrok olmaması icin ise yeterli kosul elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
We introduce multidimensional generalizations of quasi-cyclic codes and investigate their algebraic properties as well as their links to multidimensional convolutional codes. We call these generalized codes n-dimensional quasi-cyclic (QnDC) codes. We provide a concatenated structure for QnDC codes in the sense that they can be decomposed into shorter codes over extensions of their base field. This structure allows us to prove that these codes are asymptotically good. Then, we extend the relation between quasi-cyclic and convolutional codes to multidimensional case. Lally has shown that the free distance of a convolutional code is lower bounded by the minimum distance of an associated quasi-cyclic code. We show that a QnDC code can be associated to a given nD convolutional code. Moreover, we prove that the relation between distances of convolutional and quasicyclic codes extend to a class of 1-generator 2D convolutional codes and the associated Q2DC codes. Along the way, an alternative new description of noncatastrophic polynomial encoders is given for 1-generator 1D convolutional codes and a suffcient condition for noncatastrophic nD polynomial encoders is obtained for 1-generator nD convolutional codes.