STEM etkinliklerinin okul öncesi öğretmen adaylarının bilgi işlemsel, eleştirel ve çok boyutlu 21.yüzyıl becerilerine etkisi
The effects of STEM activities on pre-school teachers' computational, critical and multidimensional 21st century skills
- Tez No: 677169
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN AYDINLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi öğretmen adaylarının geliştirilen STEM etkinlikleri ile bilgi işlemsel düşünme, eleştirel düşünme ve çok boyutlu 21.yüzyıl becerileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma sürecinde nicel araştırma yaklaşımlarından olan yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmaya uygun örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 78 okul öncesi öğretmen adayı katılım sağlamıştır. Araştırma kapsamında deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak alanyazında geçerliği ve güvenirliği bulunan üç farklı ölçek kullanılmıştır. Araştırma toplam 10 haftalık bir süreci kapsamaktadır. COVID-19 pandemisi nedeniyle uygulamalar çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları nicel veri analizi yöntemleri kullanılarak SPSS programı aracılığıyla çözümlenmiştir. Araştırma verilerinin analizinde betimsel ve çıkarımsal istatistik teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde gerek deney grubunda gerekse de kontrol grubunda olumlu yönde ve anlamlı farklılıklar oluştuğu görülmektedir. Ancak deney grubunda meydana gelen değişim oranları kontrol grubuna göre daha yüksek ve anlamlı bir şekilde gerçekleşmiştir. Araştırma sonuçları okul öncesi dönemde geliştirilen STEM etkinliklerinin öğretmen adaylarının bilgi işlemsel düşünme, eleştirel düşünme ve 21.yüzyıl becerilerini olumlu yönde geliştirdiğini ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between pre-school teacher candidates' STEM activities and computational thinking, critical thinking and multidimensional 21st century skills was examined. In the research process, quasi-experimental design, which is one of the quantitative research approaches, was used. 78 pre-school teacher candidates, determined by appropriate sampling method, participated in the research. Experimental and control groups were formed within the scope of the research. In the research, three different scales whose validity and reliability studies are found in the literature were used as data collection tools. The research covers a period of 10 weeks in total. Due to the COVID-19 pandemic, the applications were carried out online. The results of the research were analyzed through the SPSS program using quantitative data analysis methods. Descriptive and inferential statistical techniques were used in the analysis of the research data. When the results of the research are examined, it is seen that there are positive and significant differences in both the experimental group and the control group. However, the rates of change in the experimental group were higher and more significant than those of the control group. The results of the research indicate that STEM activities developed in the pre-school period contribute to teacher candidates' computational thinking, critical thinking and 21st century skills development.