Multi-period multi-product distribution planning problems: Model-based and network-based approaches
Çok zaman dilimli ve çok ürünlü dağıtım planlama problemleri: Model bazlı ve ağ bazlı yaklaşımlar
- Tez No: 418668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TONGUÇ ÜNLÜYURT, DOÇ. DR. GÜVENÇ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Dinamik ve çok zamanlı akış problemleri büyük ölçekli üretim planlaması, zamanla değişen dağıtım planlaması, yönetim uygulamaları, iletişim sistemleri ve süreç sistemleri mühendisliği alanlarında sıklıkla ortaya çıkar. Bu tez, tüm problem parametrelerinin zaman veya ürünler üzerinde değişebilir olduğu çok zamanlı dağıtım planlaması problemlerine çözüm yöntemleri geliştirmek üzerinedir. İlk olarak, endeks setleri üzerinden matris ayrıştırması kullanılarak bloklar elde edilir. Bu merdiven şeklinde ve açısal bloklar kendileri tekrar ettiği için ve boyutları küçük olduğu için etkin bir şekilde ayrıştırma yöntemiyle en iyi veya en iyiye yakın çözümler bulunabilir. Yöntemin etkinliği bazı nümerik örnekler üzerinde sınanmıştır. Daha sonra ölçekleme ve yaklaşık en iyi olma şartları kullanılarak ağ bazlı bir ölçekleme algoritması geliştirilmiştir. Geliştirilen algoritmalar lineer cebirde kullanılan matris dönüşümlerinden, ağ parçalama algoritmalarına, doğrusal olmayan programlamada kullanılan ceza yöntemlerinden yaklaşık ölçekleme algoritmalarına kadar birçok kavram kullanır. Geliştirilen algoritmaların hem teorik hem pratik özellikleri çalışılmıştır. Nümerik sonuçlar için gerçek hayattan alınan elektrik dağıtım ağı topolojileri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dynamic and multiperiod flow problems arise frequently in management applications, communication systems, and process systems engineering with important applications in large-scale production scheduling and time-varying distribution planning. This thesis investigates various multiperiod distribution planning problems, where all problem parameters may change over time and or products. First, matrix decomposition is exploited through index sets of the models to delineate block structures and to develop some methods that lead to linear programming problems comprising a set of sparse polyhedrals. Considering the sparsity and repeating structure of the polyhedrals algorithmic approaches based on decomposition techniques of block angular and block staircase are proposed aiming to reduce the computational resources required and/or getting rapid near-optimal solutions. The efficiency of the proposed approaches is demonstrated through numerical experiments. Then, we use scaling and approximate optimality together with penalty function method to develop some network-based scaling approximation algorithms. Our algorithms exploit different ideas including matrix transformation from linear algebra, graph partitioning from graph theory, penalty methods from nonlinear optimization, and scaling and approximation algorithms from network flow theory. Moreover, we analyze the algorithms from both theoretical and practical perspectives. The practical performances corresponding to some electricity transmission distribution networks support the theoretical properties.