Optimal personalized advertisement for virtual reality environments
Sanal gerçeklik ortamları için optimal kişisel reklamcılık
  1. Tez No: 418680
  2. Yazar: MENEKŞE GİZEM SAYGI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL KILIÇ, DOÇ. DR. SEMİH ONUR SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sosyal ağlar, dijital oyunlar ve akıllı telefon uygulamaları gibi pek çok sanal ortam da dahil her yerde karşımıza çıkar reklamlar. Sanal ortamlar, son zamanlarda reklam dünyasını oldukça hızlı değiştirmişlerdir. Sanal ortamlardaki kişisel reklamlar geleneksel yapıdakinden faklıdır. İnovatif şirketler bu ortamlardaki reklamların oluşturduğu fırsatları fark etmeye başlamışlardır. Sanal ortamların sahipleri, reklam verenlerin önceden belirledikleri kriterler doğrultusunda, internet sitelerinde farklı kullanıcılara farklı reklamlar gösterebilirler. Bu sanal ortamdaki reklamların en önemli avantajıdır ve onları geleneksel yapıdakilerden ayırır. Kişisel reklamcılık, reklam veren şirketlere pek çok avantaj sağlamasının yanı sıra, internet sitesi sahiplerine de bazı sorunlar çıkarabilir. Reklam veren şirketlerle yaptığı kontrat doğrultusunda, doğru kişiye doğru reklamı göstererek yüksek gelir elde edebilmek, sanal ortam sahiplerinin çözüme kavuşturması gereken önemli konulardan biridir. Bu tez çalışması, uygun kullanıcıya uygun reklamı atayabilmek için üç farklı yaklaşım sunar. İlk yaklaşım iterasyon tabanlı dinamik programlamadır. Bu yaklaşım diğer önerilecek yöntemlerin de temelini oluşturur. İkincisi sonlu fark yaklaşımıdır, bu model iterasyon tabanlı dinamik programlama yaklaşımına dayanmaktadır; ancak belirgin farklılıları söz konusudur. Üçüncü yaklaşım ise dört farklı sezgisel yöntemden oluşmaktadır. Bu çalışma kapsamında ortaya konulmuş yaklaşımların performansları da kıyaslanır. Her durumda en etkili olanı belirlenir. Bu yaklaşım gelir maksimizasyonu sağlayabilmek için sanal ortam sahiplerine önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Advertisements can be everywhere, even in the virtual environments such as social networks, digital games and applications of smart phones. The virtual places have changed the advertisement world rapidly in recent years. Advertisements are called personalized when they are in those places different from conventional ones. Innovative companies have started to notice opportunities of advertising in the virtual places. The owner of the virtual environments can display different advertisements to their users based on the specifications demanded by their advertisers, which is a significant advantage of advertising in virtual places over conventional ones. Though personalized advertisement has ensured substantial advantages to the companies, it has also brought some problems to the owners of the places. Assigning advertisements to proper users in accordance with the contract between companies and the owner of the places is a noteworthy problem for the owners to earn the maximum income from advertisements. This study applies three different approaches to assign advertisements to the proper users. The first approach is a direct application of value iteration based dynamic programming to assign advertisements to the users. It is the main skeleton of assigning system. Second one is a finite difference approach which is constructed on the first approach with notable changes. Third one covers four different heuristics for the assignment transaction. The performance of these approaches are also compared in this study. The most effective one was selected for each different case and also for all situations. Thus the model may be suggested to owners of virtual places to maximize their incomes from advertisements.