Yenilenebilir enerji sistem yatırımlarında enerji potansiyeli ve ekonomik analiz tabanlı yazılım tasarımı
A software design based energy potential and economic analysis for investing in renewable energy systems
- Tez No: 418697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgar ve güneş enerji sistemlerinin potansiyel ve ekonomik analizlerini yapmak için Matlab programında bir yazılım hazırlanmıştır. Piyasada kullanılan yazılımların her türlü ekipmanı içermemesi ve ileride yapılabilecek akıllı sistemlerin eklemelerine cevap vermeyeceği düşüncesi ile bu program hazırlanmıştır. Program hem akademik hem de piyasa oyuncularına fizibilite anlamında destek verecektir. Aynı zamanda program, rahatlıkla eğitim seti olarak kullanılabilecek şekilde hazırlanmıştır. Hazırlanan programda, örnek uygulama bölgesi olarak Bartın ilinin Amasra ilçesi seçilmiştir. Program üç ana bölüm vardır. Bunlar rüzgar enerjisi fizibilite çalışması, güneş enerjisi fizibilite çalışması ve hibrit enerBölgenin yıllık rüzgar hızı verileri ve güneşlenme süreleri kullanılarak yatırımlardan elde edilebilecek enerji miktarları hesaplanmış, yatırımların çeşitli metotlarla ekonomik ve emisyon analizi yapılmıştır. Daha sonra rüzgar ve güneş verileri kullanılarak bölgeye çeşitli hibrit sistemler kurulduğunda üretilen enerji miktarı, bölgedeki enerji ihtiyacının karşılanma yüzdesi ve yatırımın ekonomik analizi yapılmıştır. Program sonucunda elde edilen sonuçlar, programın güvenirliğini kanıtlamış ve bölgeye en uygun yatırımın rüzgar enerjisinden elde etmek olduğu göstermiştir
Özet (Çeviri)
In this study, a software has been prepared in Matlab to makes potential and economic analysis of wind and solar energy systems which are renewable energy sources. Current software used in the market do not contain all types equipments and do not respond intelligent systems that can be developed in the future hence this software is prepared to meet these requirements. The software will give support to both academics and market players in terms of feasibility. In the software, the province of Bartın, Amasra district was selected an application area. It consists of three main parts. These are feasibility analysis for wind energy investment, solar energy investment and hybrid system investments which have been created by using data of wind energy and solar energy. The potential analysis, economic analysis and emission analysis have made in three parts. Finally according to all the results obtained from the analysis, it is found that which case is more profitable for the region and investors. Thus, it is observed that the most appropriate investment for the region is to obtain from the wind energy.