Elektrik üretim, iletim ve dağıtım sistemlerindeki iş kazalarının analizi
Analysis of the work accidents occurred in electric generation, transmission and distribution systems
  1. Tez No: 418698
  2. Yazar: MURAT AVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Kazalar, Electrical and Electronics Engineering, Accidents
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Elektrik enerjisinin kullanım miktarı, ülkelerin gelişmişliklerini gösteren önemli bir unsurdur. Elektrik avantajları nedeniyle en çok kullanılan bir enerji türüdür. Sanayinin, tekniğin ve teknolojinin sürekli gelişmesiyle bu enerji olan ihtiyaçta her geçen gün artmaktadır. Tüm işyerlerinde, evlerde ve sokak aydınlatmalarında, Bilgisayarlarda, Haberleşmelerde (Telefon, Telsiz, Televizyon Telgraf vs.), Isıtmalarda (ocaklar, ütü, eritme fırınları vs.), Tıpta (MR, Tomografi, tahlil cihazları, ilaç sanayi vs.), Taşımacılıkta (Hızlı trenler, uçaklar, asansör vs. ) elektrikten yararlanılır. Elektrik enerjisi daha sayamadığımız birçok alanda kullanılmaktadır. Hayatımıza bir takım kolaylıklar getiren bu kadar faydalı olan elektrik enerjisi, dikkatli kullanılmadığında insanları sakat bırakmakta hatta öldürmektedir. Elektrik kazaları sonuçları ağır kazalar olduğundan diğer iş kazalarına nazaran ölümle ve sürekli iş göremezlikle sonuçlanan kaza sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle bu çalışmada Elektrik üretim iletim ve dağıtım hattında meydana gelen kazalara ait kaza raporlarından hareketle, elektrik kazaları analiz edilmiştir. Ayrıca, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ve Elektrik üretim iletim ve dağıtım sektörlerindeki verilerden hareketle, Türkiye genelinde meydana gelen iş kazaları ile Elektrik üretim iletim ve dağıtım hattında meydana gelen iş kazaları, uluslararası iş kazası istatistikçilerinin de kullandığı, çeşitli parametreler açısından kıyaslamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The amount of electrical energy usage, is an important element that shows the countries's development patterns. Most developed countries are the countries that use the most electricity. The electrical energy is the most widely used type of energy, due to it's advantages. By the continuous development of industry, technique and technology, the need for this type of energy increases continuously. The machines and looms, in al workplaces, are all powered by electricity. The electricity is used of in homes, street lightings, computers, communications (telephone, radio, TV, etc. telegraph.), ovens (cookers, iron, smelting furnaces, etc.), medicine (MRI, tomography, analysis equipment, pharmaceutical industry, etc.), transportation (fast trains , airplanes, elevators, etc.). The electrical energy is used in many other areas unable to say more. The electrical energy, which provides a number of conveniences to our lives and is so useful, is life-threatening for people when not used carefully. As the electrical accidents are major accidents according to their results, the number of accidents resulting in death and permanent incapacity for work is quite high. In this study, electrical accidents were analyzed according to the reports of the accidents occurred at electrical power generation, transmission and distribution lines. In addition, accidents occurred in Turkey and also at electricity production, transmission and distribution lines, were compared in terms of various parameters, which are also used by international casualty statisticians, according to the information taken from SSI (Social Security Administration), electricity production, transmission and distribution sectors. SSI (Social Security Administration) and electricity transmission and distribution sectors of production indicates that the accidents that occurred in Turkey in line with the transmission and distribution of electricity production from the accidents, is also used by statisticians in international casualty, comparisons were made in terms of the various parameters.