Yeni kiral imin katalizörleri ile benzaldehite asimetrik dietilçinko katılması
Asymmetric diethylzinc addition to benzaldehyde using new chiral imine catalysts
- Tez No: 418708
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında yeni kiral Schiff bazı katalizörler sentezlenmiştir. Yapıları 13C ve 1H NMR spektrumlarına göre aydınlatılmıştır. Elde edilen yeni kiral katalizörler benzaldehite dietilçinko katılmasında denenmiştir. Verimler orta seviyede iken stereoseçicilikler düşük çıkmıştır. Enantiyoseçicilikler, kiral HPLC ile ölçülmüştür. Ürünler flaş kolon kromatografisi ile saflaştırılmıştır ve izole verimler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis novel chiral Schiff base catalysts have been synthesized. Their structures were identified by means of 13C and 1H NMR spectroscopy. Novel chiral catalysts obtained have been tested in the diethylzinc addition to benzaldehyde. The yields are moderate whereas the enantioselectivities are fairly low. Enantioselectivities were determined by chiral HPLC. Products were purified using flash column chromatography and the isolated yields were given.