Elektronik belge yönetim sistemi analizi: Yapay zeka tabanlı örnek bir uygulama
Analysis of electronic document management system: Artificial intelligence based on a sample application
  1. Tez No: 418711
  2. Yazar: ABDULCEBAR ON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECAATTİN BARIŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Elektronik Belge Yönetim sistemi ile ilgili hizmet veren uygulamaların eksiklikleri ön plana alınmış ve yapılan iyileştirmeler ile daha özgün bir uygulama geliştirilmiştir. Yazılım esnek bir şekilde tasarlanmıştır. Buna bağlı olarak yeni ihtiyaçlar eklenebilecek şekildedir. Ayrıca kullanım kolaylığı, performans artırımı, güvenlik gibi konularda yeni yaklaşımlar ele alınmıştır. Yazılım süreçlerinden çevik metot yöntemi kullanılmıştır. Yazılımın kendisine ait özgün yapıları bulunmaktadır. Örneğin MVC yapılarından model kısmı için dinamik model yapısı, daha hızlı sonuç veren hiyerarşik SQL yapıları, çapraz kontroller, mobil kare kodla sisteme giriş yapısı, kendi içerisinde dijital imza, doküman için katmanlı şifreleme yapısı gibi yenilikler eklenmiştir. Uygulama işlevinde genel olarak evrak kayıt işlemi, evrak akışları, yönetim ekranları ve raporlamalar bulunmaktadır. Veri madenciliği ile veri analizi yapılmış ve bunun sonucunda kullanıcılar açısından zaman ve iş yükü tasarrufu sağlanmıştır. Uygulama ayrıca dış entegrasyonlara da esnek halde tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, lack of practice related to the providing services to Electronic Document Management System has been taken to forefront and has made more unique. Software has flexibly designed. Accordingly, the new requirements are able to be added. In addition, new approaches, such as ease of use, performance improvement, security issues are handled. Agile method was used in software process. The software has its own unique structure. For instance, improvements such as the dynamic model structure for the part of the model of the MVC structure, more rapid and hierarchical sql structures, cross-checks, login to the system with mobile qr code within its own digital signature to the document layer encryption structure have been added. In the application function, overall, document recording process, document flow, management screens and reporting are available. Data mining and data analysis was carried out and as a result time and workload has been saved the in terms of user. The application is also designed to form flexible to external integrations.