Ortaokul öğrencilerinin fen ve teknoloji dersindeki kavramları kullanma ve günlük yaşamları ile ilişkilendirme durumlarının belirlenmesi
Determining the usage and relation of concepts with daily life in science and technology of the secondary school students
  1. Tez No: 418712
  2. Yazar: GÜL ÖZDARICI TURİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Fen ve Teknoloji konuları hayatta karşımıza çıkan birçok olayla bağlantılıdır. Bu sebeple öğrencilerin Fen ve Teknoloji dersindeki kavram ve konuları en iyi şekilde öğrenebilmeleri, öğrendikleri bilgilerin kalıcı olması ve bu bilgileri yaşamlarında kullanabilmeleri için günlük yaşamla ilişkilendirmeleri önemlidir. Ortaokul öğrencilerinin fen ve teknoloji dersindeki kavramları kullanma ve günlük yaşamları ile ilişkilendirme durumlarını belirlenmek için 5.,6.,7. ve 8. sınıflar için Fen ve Teknoloji Dersi Bilgilerini Günlük Yaşamla İlişkilendirme Ölçeği, Fen ve Teknoloji Dersi Akademik Başarı Testi ve Fen ve Teknoloji Dersi Bilgilerini Uygulama Ölçeği geliştirilmiştir. Fen ve Teknoloji Dersine İlişkin Tutum Ölçeği ise Göçmençelebi (2007)'den Fen Bilgisi Tutum Ölçeği alınarak öğrencilere uygulanmıştır. Çalışmada Betimsel Araştırma Modelleri kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Kırıkkale ili Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı İlkokul/Ortaokul 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 2012-2013 yılında Basit Tesadüfi Örnekleme yoluyla Kırıkkale İl merkezinden seçilen 5 İlkokul/Ortaokul oluşturmaktadır. Hazırlanan ölçekler, 5. sınıfta toplam 164 (92 Erkek/72 Kız) öğrenciye, 6. sınıfta toplam 142 (67 Erkek/75 Kız) öğrenciye, 7. sınıfta toplam 206 (111 Erkek/95 Kız) öğrenciye ve 8. sınıfta toplam 184 (93 Erkek/91 Kız) öğrenciye uygulanmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket, ölçek ve test kullanılmış ve verilerin analizi SPSS 15.0 istatistiksel analiz paket programında yapılmıştır.Fen ve Teknoloji Dersi Bilgilerini Günlük Yaşamla İlişkilendirme Ölçeğindeki sonuçlara göre 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin Fen ve Teknoloji Dersindeki bilgileri günlük yaşamla ilişkilendirmede zorlandıkları, 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin Fen ve Teknoloji Dersindeki bilgileri günlük yaşamla ilişkilendirmede 7. sınıfların aile geliri 0-850 TL arasında olan öğrencilerin daha başarılı oldukları; 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin Fen ve Teknoloji Dersi akademik başarı durumları incelendiğinde, 6. ve 8. sınıflarda 60-69,99 aralığı“orta”değere, 5. ve 7. Sınıflarda 50-59,99 aralığı“geçer”değere karşılık geldiği, 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin Fen ve Teknoloji Dersi akademik başarı düzeylerinde; 7. sınıflarda babasının öğrenim durumu üniversite ve üstü mezun olanlar ile, 8. Sınıflarda geliri 2500-5000 TL arası olanlar ve babasının öğrenim durumu lise mezunu olanların daha başarılı oldukları,5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin Fen ve Teknoloji Dersi Bilgilerini uygulama durumları incelendiğinde; 5., 6., 7. ve 8. sınıflarda uygulanan ortaokul not sistemine göre 70- 84,99 aralığı“iyi”değere karşılık geldiği, 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin Fen ve Teknoloji Dersindeki Bilgileri Uygulamalarında, 6. sınıflarda; gelir düzeyi 0-850 TL arasında olanların daha başarılı oldukları, 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin Fen ve Teknoloji Dersine İlişkin tutum incelendiğinde; Fen ve Teknoloji Dersine İlişkin Tutum Ölçeğinde alınan puanların 4.19-3.4 aralığına karşılık geldiği, bu değer aralığında da“katılıyorum”maddesinin bulunduğu, 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin Fen ve Teknoloji Dersine İlişkin tutumlarında, 8. sınıflardaki aile gelir düzeyi 0-850 TL arası olanların tutumlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Subjects of science and technology are associated with multiple events in our life. For that reason, it is important that students can learn the concepts and subjects in a permanent way to relate and use the concepts in their daily life. In this study, to determine the usage and relation of concepts with daily life of the secondary school classes 5,6,7,8, a scale that relate the science and technology with daily life, academic achievement test for science and technology and an application scale are developed. A scale associated with attitude of science and technology is applied to the students based on Göçmençelebi (2007), where descriptive research models were utilized. The contents of the research consists of 5th, 6th, 7th and 8th grade students of primary and middle schools of Ministry of Education in Kırıkkale province. Sampling of the research include 5 primary/middle schools selected with random sampling method from Kırıkkale city center in 2012-2013. Scales are applied to 164 students (92 male/ 72 female) in 5th grade classes, 142 students (67 male/ 75 female) in 6th grade classes, 206 students (111 male/ 95 female) in 7th grade classes, and 184 students (93 male/ 91 female) in 8th grade classes. In this work, surveys, scales and tests are utilized as data collection tools and the data are analysed with SPSS v.15.0 statistical analysis software. According to the results of the Scale of Association of Knowledge of Science and Technology Class with Daily Life, 5th, 6th, 7th and 8th grade students exhibit difficulties in associating daily life with what they have learnt in Science and Technology class. 7th grade students with montly income less than 850 TL provide the most successful group. When the academic achievements status of 5th, 6th, 7th and 8th classes is examined, it is observed that average scores correspond to the intervals of 60-69,99 at the 6th and 8th classes and valid scores correspond to the intervals of 50-59,99 at the 5th and 7th classes. The most successful group in academic success are 7th grade students and 8th grade students who have at least college graduate father and have high school graduate fathers with 2500-5000 TL monthly income, respectively. Based on the Scale of Application of Science and Technology Knowledge, interval of 70-84,99 corresponds to 'good' degree for 5th, 6th, 7thand 8th grades. The most successful group that can applied their knowledge is 6th grade students with montly income less than 850 TL. According to Behavioral Scale Regarding Science and Technology Class, 5th, 6th, 7th and 8th grade students scored between 4.19 and 3.4 points that refers to 'I agree'. The most well behaving group was 8th grade students with montly income less than 850 TL out of all.