A disk-based graph database system with incremental storage layout optimization
Artımlı depolama düzen optimizasyonlu disk tabanlı çizge veritabanı
  1. Tez No: 418737
  2. Yazar: DOĞUKAN ÇAĞATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Artık insanların, yazılım sistemlerinin ve fiziksel dünyanın daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir hızda, hacimde ve çeşitlilikte veri ürettikleri, herşeyin bağlı ve daha erişilebilir olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Telekomünikasyon, sosyal medya ve canlı veri kaydı gibi bir çok uygulama alanında insanlar, sistemler ve bulundukları ortamlar arasında kolayca bir ilişki bulunabilir. Bu ilişkiler çoğunlukla, varlıkları düğümler, aralarındaki ilişkilerde kenarları gösterecek şekilde zamanla gelisen bir çizge olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu yüzden, bir çizge yapısı içinde dinamik değişebilen ilişkileri yönetmek, modern veri işleme sistemlerinin ortak gereksinimlerinden biri olmuştur. Veri işleme sistemlerinin yaygınlaşması da çizge veritabanlarının önem kazanmasına sebep olmuştur. Bu çalışmada, artımlı güncellemeleri destekleyen, disk tabanlı bir çizge veritabanı geliştirdik. Veritabanına çizge güncelleştirmeleri (ekleme/çıkarma) bir akış şeklinde gelir, sistem gelen veriye göre bir depolama düzeni oluşturur ve en optimize olacak şekilde bu düzeni yönetir. Böylece, optimize depolama düzeni üzerinde düşürülen disk girdi-çıktısı, gezinme tipi algoritmaların daha verimli olarak koşulabilmesini sağlar. Geliştirdiğimiz depolama düzeni optimizasyonları, artımlı biçimde çizge güncellemeleri gelirken oluşan çizge kenarlarının boyutsal lokalitelerini hesaba katarak, çizge üzerinde gezinme sırasında oluşan disk girdi-çıktı sayısını düşürmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The world has become ever more connected, where the data generated by people, software systems, and the physical world is more accessible than before and is much larger in volume, variety, and velocity. In many application domains, such as telecommunications and social media, live data recording the relationships between people, systems, and the environment is available. This data often takes the form of a temporally evolving graph, where entities are the vertices and the relationships between them are the edges. For this reason, managing dynamic relationships represented by a graph structure has been a common requirement for modern data processing applications. Graph databases gained importance with the proliferation of such data processing applications. In this work, we developed a disk-based graph database system, which is able to manage incremental updates on the graph structure. The updates arrive in a streaming manner and the system creates and maintains an optimized storage layout for the graph in an incremental way. This optimized storage layout enables the database to support traversal based graph algorithms more efficiently, by minimizing the disk I/O required to execute them. The storage layout optimizations we develop aim at taking advantage of spatial locality of edges to minimize the traversal I/O cost, but achieves this in an incremental way as new edges/vertices get added and removed.