Atık PET'in glikoliz ara ürünlerinden epoksi esaslı boya üretimi
Production of epoxy based paint from glycolysis intermediates of waste PET
- Tez No: 418742
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızda, atık PET şişelerin epoksi esaslı boya üretiminde kullanımı incelenmiştir. Kullanılmış PET su şişelerinin parçalanıp, öğütülmesiyle elde edilen 4-8 mesh elek aralığındaki atık PET'in glikolizi, etilen glikol (EG) ile çinko asetat katalizörlüğünde, 180-190°C'de gerçekleştirilmiştir. Depolimerizasyon reaksiyonundan sonra, ürün dört kez kaynama noktasındaki sıcak su ile ekstrakte edilmiş ve suda çözünmeyen fraksiyon elde edilmiştir. Takiben süzüntü soğutulmuş (4°C) ve suda çözünen fraksiyon elde edilmiştir. Glikoliz ara ürünlerinin karakterizasyonu, asit indisi, hidroksil indisi tayinleri ve Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) analizi ile gerçekleştirilmiştir. Atık PET'in glikolizi ile elde edilen suda çözünen fraksiyon BHET, epoksi reçinesi sentezinde kullanılmıştır. Takiben, atık PET esaslı epoksi reçinesi çözücü bazlı boya üretiminde bağlayıcı komponenti olarak kullanılmış ve sentezlenen epoksi boyalardan hazırlanan filmlerin, fiziksel özellikleri ve kimyasal özellikleri tayin edilmiştir. Bu çalışma kapsamında elde edilen sonuçlar, atık PET'in glikoliz ürünlerinin epoksi esaslı sentetik boya üretiminde kullanıma uygun olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the use of waste PET bottles for production of epoxy based paint was investigated. Glycolysis of poly(ethylene terephthalate) (PET) wastes obtained from grinding of post-consumer water bottles sieved to obtain a 4-8 mesh fraction were carried out with ethylene glycol (EG) in the presence of zinc acetate as catalyst at 180-190°C. After the depolymerization reaction, product was extracted four times with one liter of boiling water and water insoluble fraction was obtained. Then, the filtrate was cooled (4°C) and water soluble fraction was obtained. Glycolysis intermediate products were characterized by acid value, hydroxyl value and Differential Scanning Calorimetry (DSC) analysis. BHET which was water soluble fraction obtained from glycolysis reaction of waste PET was used in the synthesis of epoxy resin. Then, waste PET based epoxy resin were used for synthesis of solvent based paints as binder component. The physical properties and chemical properties of these epoxy based paint films were determined. The results obtained in this study have observed that glycolysis products of waste PET are suitable for synthetic epoxy based paint.