Yeni bir polimer adsorban üzerinde tehlikeli organik atıkların adsorpsiyonu
Adsorption of hazardous organic wastes on a new polymer adsorbent
- Tez No: 418743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA TUBA ŞİŞMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Topraktaki organik atık maddelerin tutunması, dönüşümü ve taşıma süreçleri gibi birçok faktör yüzey ve yer altı sularının kirlenmesine sebep olur. Çevre kirletici olan bu kimyasalların sulardan uzaklaştırılması tüm canlı yaşamı için önemlidir. Bu çalışmada, bisfenol A (BFA), fenoksi asetik asid (FAC) gibi pestisitler, reaktif mavi 21 (RM21), bazik mavi 3 (BM3) gibi boyalarının dört faklı reçine üzerindeki adsorp-siyonu incelenmiştir. Sulu ortamda bu pestisitlerin ve boyar maddelerin hazırlanan yeni polimerik adsorbanlar üzerindeki adsorpsiyonu UV-vis spektrofotometresi ile tayin edilmiştir. Bu zararlı organik maddelerin sulu çözeltilerinin adsorpsiyon izoterm deneyleri Freundlich, Langmuir ve BET yöntemleri ile 25oC'de beş farklı derişim için uygulanmıştır. Organik atıkların adsorpsiyon kinetiği, yalancı-birinci derece, düzeltilmiş-ikinci derece, tanecik içi yayılım hız denklemleri için tek derişim ve dört farklı sıcaklıkta (25oC, 30oC, 35 oC 40oC) yapılmıştır. Bu zararlı organik maddelerin sulu ortamdaki aktivasyon enerjisi Ea, serbest entalpi değişimi ∆Ho, serbest entropi değişimi ∆So ve serbest enerji değişimi ∆Go hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Contamination of the surface and groundwater cause many factors such as adhesion of organic waste in the soil conversion and transport processes. Environmental pollutants removed from waters of these chemicals is important for all biologic life. İn this study, we used as pesticides bisphenol A (BPA), phenoxyacetic acid (FAC) and as textile dyestuffs reactive blue 21 (RB21) and basic blue 3 (BB3). Also, adsorption of these hazardous wastes onto four different resin were examined. Adsorption of these pesticide and these dyestuff in aqueous solution on new polymeric adsorbents were determined by UV-vis spectrophotometer at four different temparatures. Adsorption isotherm experiments of these harmful organic substances in aqueous solutions was applied by Freundlich, Langmuir and the BET method for five different concentration at 25oC. Adsorption kinetics of organic wastes were calculated by pseudo-first degree, pseudo-second degree for intra particular rate equations at single concentration and four different temperatures (25oC, 30oC, 35oC 40oC). For these harmful organic compounds, the activation energy Ea, the free enthalpy change ∆Ho, the free entropy change ∆So and the free energy change ∆Go were measured in aqueous solution.