F-G tayf türü anakol yıldızları için yeni fotometrik metal bolluğu ve mutlak parlaklık kalibrasyonları
New photometric metallicity and absolute magnitude calibrations for F-G spectral type main sequence
  1. Tez No: 541310
  2. Yazar: MÜRVET ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yüksek lisans tez çalışmasında, UBV fotometrisi için Güneş civarından seçilen tayfsal, fotometrik ve astrometrik verileri duyarlı belirlenmiş F ve G tayf türündeki 893 anakol yıldızı kullanılarak metal bolluğu ve mutlak parlaklık kalibrasyonları üretilmiştir. Yeni kalibrasyonlar SA 141 yıldız alanındaki anakol yıldızlarına uygulanmış ve yıldızların metal bollukları ve mutlak parlaklıkları elde edilmiştir. SA 141 alanı içinde metal bolluğu gradyentleri yıldızların mutlak parlaklık aralıklarına göre yapılma gerekliliği görülmüş ve Galaktik düzleme dik doğrultulardaki metal bolluğu gradyentleri yaklaşık -0.15 dex/kpc olarak hesaplanmıştır. Yeni kalibrasyonların literatürdeki benzer kalibrasyonlar ile karşılaştırılması sonucunda, orijinal verileri en iyi temsil eden kalibrasyonların bu tez çalışmasında üretilenler olduğu görülmüştür. Ayrıca SA 141 yıldız alanındaki Gaia yıldızlarının uzaklıkları ve yeni mutlak parlaklık kalibrasyonuyla hesaplanan uzaklıkların karşılaştırılması, yıldız alanındaki evrimleşmiş ve çift yıldızları etkilerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, metallicity and absolute magnitude calibrations in UBV photometry were found by using 893 F and G spectral type main-sequence stars, which have accurate spectroscopic, photometric and astrometric data selected from Solar neighbourhood. The new calibrations were applied to the main-sequence stars in the SA 141 star field and the metallicities and absolute magnitudes of the stars were estimated. In the star field of SA 141, it is found that the metallicity gradients must be calculated according to the absolute magnitude intervals of the stars. The metallicity gradients in the perpendicular directions to the Galactic plane were calculated as approximately -0.15 dex/kpc for all absolute magnitude intervals considered. Comparisons with the similar calibrations show that the best calibrations representing the original data are produced in this thesis. In addition, the distance comparisons between the Gaia stars and the calculated ones by the new absolute magnitude calibration in SA 141 star field revealed the effects of evolved and binary stars.